Reklama

PO zapowiada, że będzie bronić polskich seniorów

Posłowie PO zapowiedzieli w piątek, że będą bronić polskich seniorów i walczyć o ich godne leczenie. "To jest dla nas najważniejsze. Będziemy pilnować, czy szpitale geriatryczne nie będą zamykane" - podsumowali członkowie PO.


Brak oddziałów geriatrycznych w sieci szpitali

Posłowie z PO odnieśli się w ten sposób do tego, że oddziały geriatryczne nie zostały uwzględnione w szpitalach I i II stopnia w sieci szpitali.

W trakcie prac nad wprowadzeniem sieci szpitali resort zdrowia zapewniał, że finansowanie świadczeń geriatrycznych nie będzie zagrożone. Natomiast zgodnie z ustawą świadczenia geriatryczne mogą być realizowane w szpitalach III stopnia oraz w placówkach ogólnopolskich.

Świadczenia geriatryczne mogą też realizować szpitale zakwalifikowane do I lub II stopnia, udzielające świadczeń w ramach profilu choroby wewnętrzne. Ministerstwo podkreślało przy tym, że nie będzie to uwarunkowane zmianami organizacyjnymi, polegającymi na włączaniu dotychczas samodzielnie funkcjonujących oddziałów geriatrycznych do oddziałów interny.

Reklama

Co będzie z seniorami?

Na piątkowej konferencji prasowej poseł PO Michał Szczerba oświadczył, że ustawa o sieci szpitali "wyrzuciła finansowanie oddziałów geriatrycznych w szpitalach I i II poziomu, czyli szpitali miejskich, powiatowych, wojewódzkich". 

"To jest działanie całkowicie niezrozumiałe, biorąc pod uwagę gwarancje konstytucji, co do specjalnej ochrony osób w wieku podeszłym" - podkreślił poseł.

Według niego, nieuwzględnienie geriatrii w sieci szpitali, skutkuje tym, że specjalizacja ta nie będzie się dalej rozwijała, a ośrodków kształcących nowych geriatrów może zabraknąć. "To powoduje też, że sprzęt Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który został przekazany wielu oddziałom i poddziałom geriatrycznym w całym kraju może nie być wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem i zbiórką publiczną" - mówił Szczerba.

Jak podkreślił, oddziały i pododdziały geriatryczne mają zapewnione finansowanie do końca września. "Przed nami, od 1 października jest wielki znak zapytania" - mówił. "PO, również w ramach prac komisji polityki senioralnej, nie odpuści tego tematu. Ostatni dyżur na geriatrii nie może stać się faktem" - dodał poseł.

Na przykładzie Szpitala Wolskiego w Warszawie

Posłanka PO Joanna Augustynowska relacjonowała, że członkowie komisji polityki senioralnej wizytowali we wtorek oddział geriatrii Szpitala Wolskiego w Warszawie. "Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych oddziałów geriatrycznych, który powstał niedawno dzięki samorządowcom i pieniądzom z miasta st. Warszawy" - wskazywała. "Został wyposażony w najnowszy sprzęt dzięki WOŚP" - dodała.

"Takie oddziały są zagrożone, nie będą mogły funkcjonować. Pytanie zatem, co będzie z seniorami? Kto będzie ich leczył?" - pytała. "Postanowiliśmy, że wystąpimy z dezyderatem do ministerstwa po to, aby konkurs dotyczący finansowania został rozpisany jak najszybciej. Nie może być przecież tak, że oddział nagle przestanie mieć możliwość finansowania" - poinformowała Augustynowska.

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz relacjonowała, że na ostatnim posiedzeniu komisji polityki senioralnej posłowie PiS nie zagłosowali za dezyderatem, który miał zagwarantować przywrócenie finansowania geriatrii. W jej ocenie, była to sytuacja "skandaliczna".

"Chcemy powiedzieć dziś mocno i wyraźnie: będziemy bronić polskich seniorów, walczyć o ich godne leczenie, to jest dla nas najważniejsze. Będziemy pilnować, czy szpitale geriatryczne nie będą zamykane" - oświadczyła Okła-Drewnowicz.

Szpitale w sieci od 1 października

Pod koniec czerwca NFZ opublikował listy szpitali zakwalifikowanych do sieci, która zacznie funkcjonować od 1 października tego roku. W sumie w sieci znalazły się 593 szpitale.

Szpitale są kwalifikowane do sieci na cztery lata, ale wykaz będzie modyfikowany, jeśli któryś szpital przestanie w całości lub częściowo spełniać kryteria kwalifikacji.

Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt, którego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Do konkursu na realizację świadczeń mogą przystąpić zarówno te szpitale, które nie dostały się do sieci, jak i te, które się dostały, ale chcą pozyskać finansowanie na dodatkowe oddziały

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Platforma Obywatelska

Reklama

Reklama

Reklama