Reklama

PO zapowiada wniosek o dymisję Mariusza Błaszczaka

W ciągu kilku najbliższych dni powstanie wniosek o dymisję ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka - zapowiedział w poniedziałek poseł PO Marcin Kierwiński.

W środę przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że jeśli do końca ubiegłego tygodnia nie zostanie odwołany wiceminister Jarosław Zieliński, złożony zostanie wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.

"Myślę, że w ciągu kilku najbliższych dni taki wniosek powstanie" - powiedział w Polsat News Kierwiński.

Uzasadnienie wniosku

Dopytywany o uzasadnienie wniosku poseł PO odpowiedział, że w rządzie jest kilku ministrów, w przypadku których "nie trzeba się martwić" o uzasadnienie. "Tu każdy dzień przynosi nowe argumenty, żeby tych panów po prostu się pozbyć z rządu" - mówił Kierwiński

Reklama

Poseł PO przywołał w tym kontekście doniesienia dziennika "Super Express". Gazeta napisała w poniedziałek, że byli komendanci dolnośląskiej policji, którzy zostali zwolnieni przez sprawę śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie, mieli otrzymać w 2016 r. wysokie nagrody motywacyjne.

"Widać, że w policji panuje kompletny chaos, kompletny bałagan, a twarzami tego chaosu są pan Zieliński i pan Błaszczak, i jako tacy powinni z ministerstwa po prostu odejść. Polacy nie mają prawa czuć się bezpieczni, dopóki ci dwaj panowie są na swoich stanowiskach" - ocenił Kierwiński.

Igor Stachowiak w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

W związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendant miejskiego we Wrocławiu. Rzecznik KG insp. Mariusz Ciarka informował, że trwa procedura zwolnienia policjanta, który użył na komisariacie paralizatora wobec Stachowiaka. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Propozycja posła PiS

Kierwiński skomentował także pomysł posła PiS Marka Asta, dotyczący przygotowania nowelizacji Kodeksu postępowania karnego tak, by uznać prezydenckie prawo łaski za tzw. "bezwzględną przesłankę" umorzenia postępowania karnego. Zdaniem posła PO, PiS chce kolejny raz "zmieniać prawo pod bieżące potrzeby jednego ze swoich członków", tak aby Mariusz Kamiński pozostał na stanowisku ministra ds. służb specjalnych.

Kierwiński pytany, jak PO zareaguje, jeśli takie zmiany będą procedowane w Sejmie, odpowiedział: "Zobaczymy, czego dotyczyć będą zmiany, ale pewnie będziemy przeciwni. Będziemy te zmiany zaskarżać, choć muszę powiedzieć, że tak powoli PiS eliminuje wymiar sprawiedliwości w Polsce".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy