Reklama

Reklama

​PO zapowiada wniosek do TK ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że jego klub złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przyjętych w czwartek zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, które zakładają ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału.

"To jest naszym zdaniem zamach na Trybunał Konstytucyjny, ta ustawa absolutnie nie powinna się pojawić" - powiedział w czwartek dziennikarzom Neumann.

Zapowiedział, że PO złoży wniosek do TK, gdy przyjęte w czwartek zmiany zostaną zaakceptowane przez Senat i podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. "Z chwilą podpisu przez prezydenta i opublikowaniu tej ustawy (w Dzienniku Ustaw) zaskarżymy ją do Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślił Neumann.

Jak dodał, spodziewa się, że prezydent szybko podpisze nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "Prezydent ma lekkie pióro w ostatnich dniach do podpisywania bardzo kontrowersyjnych rzeczy" - ironizował szef klubu PO.

Reklama

"Platforma starała się poprawić projekt PiS, nasze poprawki zostały odrzucone, głosowanie (w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym) jest zwieńczeniem nadzwyczaj szybkiej pracy PiS w niszczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Nie chcemy do tego przykładać ręki" - podkreślił Neumann.

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa PiS, przewidującą m.in. ponowny wybór pięciu sędziów TK. Przed ostatecznym głosowaniem zmian w ustawie o TK posłowie Platformy, PSL i Nowoczesnej opuścili salę posiedzeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy