Reklama

Reklama

PO zapowiada ustawę znoszącą ograniczenia handlu w niedziele

Platforma Obywatelska wniesie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy uchylający ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta – zapowiedzieli w sobotę w Warszawie przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann i posłanka Małgorzata Janyska.

"Ustawa, którą przyjął Jarosław Kaczyński i PiS za jego namową, to ustawa, która ogranicza nasze wolności, ogranicza też konkurencję, praktycznie gwarantuje podwyżki cen, powoduje zwalnianie ludzi z pracy" - powiedział Neumann. W jego ocenie, proponowana przez PO ustawa "przywraca normalność".

"Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę to kolejna ustawa, którą PiS funduje Polakom w ramach państwa zakazowo-nakazowo-rozdzielczego" - oceniła Janyska. 

Dodała, że 32 wyjątki zapisane w ustawie są niedookreślone, a ich stosowanie "będzie zależało od woli urzędniczej". 

Reklama

"Państwo w tych wyjątkach nie zapomniało o swoich jednostkach, takich, jak placówki poczty, których nie dotyczą ograniczenia asortymentu ani powierzchni. To jest system, który już był, to jest system PRL-owski. Państwo chce mieć władzę nad obywatelem" - powiedziała. 

Oceniła, że ustawa nie poprawi sytuacji pracowników, który będą dłużej pracować w soboty i wcześniej zaczynać pracę w poniedziałek.

Podobne briefingi jak w Warszawie PO zapowiedziała na sobotę w blisko 30 miastach w całej Polsce.

Jakub Borowski

Reklama

Reklama

Reklama