Reklama

Reklama

PO-KO złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa NIK

Posłowie PO-KO zapowiedzieli zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa NIK Mariana Banasia. Według nich, mogło ono polegać na uchylaniu się od opodatkowania poprzez wynajem nieruchomości za kwotę kilkakrotnie niższą niż szacunkowa wartość rynkowa najmu.

Na czwartkowej konferencji prasowej poseł PO-KO Mariusz Witczak powiedział, że "organy państwa milczą, grają na przeczekanie" i nie podejmują w celu wyjaśnienia sprawy Banasia "żadnych działań".

W związku z tym - dodał - posłowie PO-KO są "zmuszeni wyręczyć organy państwa". Witczak zapowiedział, że w czwartek w prokuraturze zostanie złożone "zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, dotyczące rażąco niskiej kwoty wynajmu trzech nieruchomości przez obecnego prezesa NIK".

W zawiadomieniu napisane jest, że przestępstwo mogło polegać na tym, że Banaś "uchylał się od opodatkowania, poprzez działanie polegające na wynajmowaniu posiadanej przez siebie nieruchomości", za kwotę "kilkakrotnie niższą niż szacunkowa rynkowa wartość najmu tego typu nieruchomości" a celem miałoby być "płacenie podatku od niższej kwoty wynajmu".

Reklama

Rzecznik PO Jan Grabiec stwierdził, że "w tej sprawie z urzędu powinna działać prokuratura, powinien działać aparat skarbowy". "Ponieważ nie działają, to my składamy w tej sprawie zawiadomienie" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama