Reklama

Reklama

PO: Kaczyński zmęczony chaotycznym wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej

"Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest już zmęczony chaotycznym i skandalicznym wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej, dlatego chce zakończyć ten serial 10 kwietnia 2018 roku" - ocenił w piątek poseł PO Michał Szczerba.

W czwartek wieczorem w 88. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej Krakowskim Przedmieściem przeszedł Marsz Pamięci. Poprzedziła go msza św. w intencji ofiar, którą odprawiono w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. 

"Wierzę, że w ósmą rocznicę staną tu pomniki i usłyszymy ostateczną odpowiedź o katastrofie smoleńskiej" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Wtedy - po 96 marszach, a ofiar było przecież 96 - będziemy mogli powiedzieć: 'kończymy'" - dodał.  

Poseł PO Michał Szczerba, odnosząc się do słów prezesa PiS, powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że Jarosław Kaczyński jest już zmęczony "chaotycznym, skandalicznym" wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej. "Więc chce zakończyć ten serial 10 kwietnia 2018" - podkreślił.  

Reklama

Z kolei wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła, że prezes PiS nie powiedział nic nowego, "poza tym, że zbliżamy się do zamknięcia tej sprawy, do postawienia pomników".  

Kidawa-Błońska powiedziała, że zgadza się z tym, iż pomniki powinny powstać. "Ale powinny powstać w zgodzie i w spokoju" - zastrzegła.  

Pytana, czy pomniki powinny stanąć na Krakowskim Przedmieściu, Kidawa-Błońska powiedziała, że jeżeli zostanie znalezione odpowiednie miejsce, które nie będzie wkraczało poza ochronę konserwatora zabytków i jeżeli pomniki będą ciekawą formą, to sprawa jest otwarta. "Ale nie można niczego robić na siłę" - podkreśliła.  

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy