Reklama

Reklama

Po decyzji TK w sprawie aborcji. Strajk Kobiet publikuje mapę protestów

Ogólnopolski Strajk Kobiet zaprezentował w niedzielę wieczorem (1 listopada) w mediach społecznościowych interaktywną mapę, która pozwala zobaczyć, gdzie i kiedy planowane są demonstracje po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Poniedziałek (2 listopada) to kolejny dzień protestów - przewidziano blokady dróg w całej Polsce.

"Działamy i robimy rzeczy: oddolnie, tak jak możemy, tak jak czujemy najlepiej. Przed wami nasza nowa strajkowa mapa, dzięki której nie tylko zobaczycie, co i gdzie się dzieje, oraz ile Was będzie, ale także możecie dodać swoje własne wydarzenie" - czytamy na facebookowym profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 

Interaktywną mapę można zobaczyć TUTAJ.

Jak z niej wynika, protesty odbywają się również w wielu miejscach poza granicami kraju. 

Reklama

Przykłady to np. Norwegia, Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Czechy.

Co w poniedziałek?

Poniedziałek (2 listopada) to 12. dzień protestów. Tak jak w ubiegłym tygodniu na ten dzień przewidziano blokady dróg w całym kraju.

Manifestacja w stolicy ma rozpocząć się o godz. 17. Ogólnopolska akcja blokowania ulic rozpocznie się godzinę wcześniej.

Postulaty Strajku Kobiet

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego trwają od 22 października, kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Postulaty Strajku Kobiet to m.in. kwestia aborcji i pełni praw kobiet, prawa społeczności LGBT, wprowadzenie świeckiego państwa i usunięcie religii ze szkół, zaradzenie katastrofie klimatycznej czy likwidacja tzw. śmieciówek na rynku pracy. Strajk chce zająć się także kwestiami praw zwierząt, edukacji oraz służbą zdrowia.

Reklama

Reklama

Reklama