Reklama

Reklama

PO chce, aby rząd poinformował sejmowe komisje o sytuacji na granicach

Posłowie PO zapowiedzieli, że w środę złożą wniosek o zwołanie połączonych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów publicznych, aby rząd mógł poinformować o sytuacji na granicach, w związku z akcją protestacyjną celników.

"Złożymy dzisiaj wniosek o zwołanie połączonych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów publicznych po to, aby uzyskać informacje (od rządu), jak wygląda sytuacji na granicach. Abyśmy mogli usłyszeć, w jaki sposób w tym momencie realizowane są odprawy i abyśmy mogli przekonać się, czy bezpieczeństwo naszego kraju na granicy jest zapewnione" - powiedział poseł PO Marek Wójcik w środę na konferencji prasowej w Sejmie

Jak zaznaczył, informacje, które docierają z granicy są niepokojące. "Obawiamy się że w związku z konfliktem rządu z celnikami i wymuszaniem na celnikach przepuszczania tirów bez kontroli, dochodzi do sytuacji, która naraża nasze bezpieczeństwo w czasie szczególnym, bo w czasie, w którym przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży" - podkreślił Wójcik.

Reklama

Również poseł Janusz Cichoń wyraził niepokój "związany z bezpieczeństwem naszych granic, ze względu na spór, który ciągle trwa między rządem, a służbą celną". Jak ocenił, spór rządu z celnikami przenosi się nasze bezpieczeństwo.

Celnicy protestują przeciwko planowanemu włączeniu ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej. Według planów rządu, polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa. Miałyby ją tworzyć połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk poinformował we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że projekt ustawy o Krajowej Radzie Administracji Skarbowej będzie procedowany po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży. Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca, a Światowe Dni Młodzieży od 26 do 31 lipca.

Jak podało radio RMF FM, szef Służby Celnej w związku z protestami funkcjonariuszy wprowadził 3. stopień zagrożenia w 4-stopniowej skali. Pismo z odpowiednimi zaleceniami - jak podało radio - trafiło do wszystkich dyrektorów izb i oddziałów celnych w kraju. Radio ustaliło, że m.in. urlopy mają być udzielane celnikom tylko i wyłącznie przez dyrektorów oddziałów i to po sprawdzeniu, czy są to na pewno urlopy planowane - w przypadku braków kadrowych urlopy mają być wstrzymane.

Ministerstwo Finansów podało, że tam, gdzie to jest konieczne, do pracy w oddziałach celnych zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze, m.in. pracujący w siedzibie Ministerstwa Finansów. Według MF, dzięki prowadzonym przez kierownictwo służby celnej działaniom, kontrole graniczne odbywają się płynnie. Resort zauważył, że sporadycznie na niektórych przejściach tworzą się dłuższe niż zwykle kolejki, ale czas oczekiwania można na bieżąco sprawdzać w internecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama