Reklama

Reklama

Płoną znicze na polskich grobach za granicą

Polacy obchodzą dzień Wszystkich Świętych na całym świecie. Znicze zapłonęły na polskich grobach m.in. w Wilnie, Paryżu, we Lwowie i na Białorusi.

Francja

We Francji polskie groby spotkać można chyba na każdym cmentarzu. Jedną z takich nekropoli jest cmentarz na Montmartrze w Paryżu.

Grobów naszych rodaków jest tam tyle, że jednej z głównych alei nadano imię "polskich legionistów". Leżą tam oficerowie wojsk napoleońskich i uczestnicy powstania listopadowego, którzy musieli uciekać przed represjami ze strony zaborcy i trafili do Paryża. 

Najwięcej świeczek zwykle płonie na pomniku Juliusza Słowackiego. Ma to wymiar symboliczny, bo jego prochy zostały w 1927 roku przeniesione na Wawel. 

Poza oficerami powstań pochowano tam także wielkiego polskiego kartografa, również generała - Wojciecha Chrzanowskiego i Jana Matuszyńskiego - lekarza i przyjaciela Fryderyka Chopina.

Reklama

W zbiorowej mogile spoczął Joachim Lelewel, którego prochy przeniesiono później na cmentarz na Rossie w Wilnie. Polscy emigranci leżą obok tak znanych postaci francuskiej kultury jak malarz Edgar Degas, pisarz Aleksander Dumas - syn, fizyk Andre Ampere, kompozytor Hector Berlioz, piosenkarka Dalida, aktor Sacha Guitry, Stendhal, Emile Zola, a także rosyjski tancerz Wacław Niżyński i niemiecki poeta Heinrich Heine. 

Wilno

Jak co roku tysiące zniczy zapłoną dziś na cmentarzu na Rossie - najstarszej wileńskiej nekropolii. Ambasada Polski w Wilnie kupiła cztery i pół tysiąca zniczy i prawie pięćdziesiąt wieńców i wiązanek.

Rossa jest miejscem wiecznego spoczynku matki i serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Społeczność polska zapala też znicze na grobach pochowanych tam profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego, Joachima Lelewela - historyka i nauczyciela Adama Mickiewicza, archeologa Eustachego Tyszkiewicza, poety Władysława Syrokomli, malarza Franciszka Smuglewicza, architekta Antoniego Wiwulskiego. 

Wcześniej na Rossie, a także na Cmentarzu Bernardyńskim uprzątali groby harcerze, uczniowie polskich szkół i pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej. 

Znicze zapłoną w miejscach pamięci narodowej nie tylko w Wilnie, ale również na terenie całej Wileńszczyzny: w Butrymańcach, Koniuchach, Dubinkach i Glinciszkach, w Rudominie i w Solecznikach - wszędzie tam, gdzie są groby polskich legionistów, żołnierzy AK i cywilnych mieszkańców, zamordowanych podczas okupacji niemieckiej. 

Białoruś

Na Białorusi w Dniu Wszystkich Świętych znicze zapłoną na setkach katolickich cmentarzy i mogił Polaków, którzy oddali swe życie w walce za ojczyznę. U naszych wschodnich sąsiadów od lat objazdy miejsc pamięci organizują polskie placówki dyplomatyczne i organizacje polskiej mniejszości.

W związku z Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami pracownicy polskiej ambasady na Białorusi odwiedzą cmentarze. Wcześniej ambasador Konrad Pawlik złożył kwiaty na mogile poety i przyrodnika Tomasza Zana w miejscowości Smolany. 

Dziś znicze zapłoną między innymi na grobie Elizy Orzeszkowej w Grodnie i na mogiłach żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej czy II wojny światowej, walczących na zachodniej Białorusi.

Grupa członków mińskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, kilka dni temu zorganizowała wyjazd do Smoleńska w Rosji. Modlono się w miejscu katastrofy polskiego samolotu Tu-154M, w której zginął prezydent Lech Kaczyński. Oddano też hołd polskim oficerom, zamordowanym przez NKWD w Katyniu.

Lwów

30 tysięcy zniczy zapłonie dziś (01.11) na lwowskim cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich. W dzień wszystkich świętych miejscowi Polacy i goście z Polski odwiedzą mogiły obrońców Lwowa, oraz znanych postaci pochowanych na cmentarzu Łyczakowskim. Światełka zapalone będą również na zapomnianych i opuszczonych grobach.

Znicze zbierane były w całej Polsce. Następnie przywieziono je do Lwowa. Dziś zapłoną na najstarszej lwowskiej nekropolii - Cmentarzu Łyczakowskim i znajdującym się na nim Cmentarzu Orląt. 

Światełka zapalone będą na grobach wielu wybitnych Polaków m.in. Marii Konopnickiej Artura Grottgera, Gabrieli Zapolskiej, czy Stefana Banacha. Uczestnicy akcji uszanują też pamięć polskich obrońców Lwowa - wyjaśnia jedna z inicjatorek akcji Barbara Pacan.

Jak dodaje, znicze trafią również na groby, których na co dzień nikt nie odwiedza.

Akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego odbędzie się po raz 13. W ramach obchodów Dnia Wszystkich świętych na Cmentarzu Orląt Lwowskich odprawiona będzie też Msza Święta pod przewodnictwem metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy