Reklama

PiS zmieni ustawę o Sądzie Najwyższym. "To wypełni kluczowy kamień milowy"

- W projekcie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym będzie zawarta propozycja, aby sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów był Naczelny Sąd Administracyjny w miejsce dzisiejszej Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN - powiedział we wtorek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, zmiany te "wypełnią kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. KPO". Potwierdziły się tym samym wcześniejsze ustalenia "Wydarzeń" Polsatu i Interii.

We wtorek w Strasburgu grupa komisarzy Komisji Europejskiej zaakceptowała kierunkowe rozwiązania w ustawie o sądach zaproponowane przez ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka, zmierzające do wypełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych - ustaliły "Wydarzenia".

Kamienie milowe są warunkiem wypłacenia pieniędzy z KPO.

Jeszcze w tym tygodniu nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym ma być procedowana w Sejmie - dowiedziały się "Wydarzenia". Po godz. 19 minister ds. UE podał, że projekt trafi do Sejmu jeszcze dziś.

Reklama

Sprawa polskiego KPO

Polskie KPO zostało przez Komisję Europejską zaakceptowane w czerwcu.

Jednak należne Polsce pieniądze nie zostały wypłacone ze względu na niewypełnienie tzw. kamieni milowych, określających niezbędne warunki, które Polska musi wypełnić. Chodzi głównie o niezależność sądownictwa i ustawę o Sądzie Najwyższym, która stała się punktem spornym z Komisją Europejską.

Komisja uznała, że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". Chodzi o 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy..

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sąd Najwyższy | Krajowy Plan Odbudowy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy