Reklama

Reklama

PiS z prawie 40 proc. poparcia. Sondaż IBRiS dla "Rz"

Początek kadencji nie przyniósł większych zmian poparcia dla partii politycznych. Na czele stawki wciąż utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei, zdaniem dużej grupy respondentów, Lewica może stać się liderem opozycji - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów - 39, 6 proc. - zdobyłby PiS - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Chęć zagłosowania na PO, Nowoczesną i Samorządowców deklaruje 24,8 proc. respondentów.

Trzecie miejsce zajęła Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem) z wynikiem 12,8 proc.

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Konfederacja (Korwin i Narodowcy), popierana przez 6,2 proc. uczestników badania, oraz PSL i Kukiz'15 z wynikiem 6,0 proc.

10,4 proc. badanych wskazało na odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć", a 0,2 proc. na inne ugrupowania.

Większość uczestników sondażu (57,3 proc.) jest też przekonana, że w Zjednoczonej Prawicy nie dojdzie do rozłamu w tej kadencji.

Lewica zdeklasuje KO?

Reklama

Z kolei, jak czytamy w "Rzeczpospolitej", spora grupa respondentów jest przekonana o tym, że zmiany czekają nas po stronie opozycji. Aż 32,1 proc. uważa, że w tej kadencji główną siłą opozycyjną ma szansę stać się Lewica. Druga jest Koalicja Obywatelska (29,9 proc.), a trzecie PSL (11,3 proc.). 

"Warto podkreślić, że wiarę w wysunięcie się Lewicy na pierwszy plan wyraża nie tylko jej elektorat (93 proc.), ale także wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 74 proc., i PiS - 55 proc." - zwraca uwagę dziennik.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-23 listopada 2019 r. na próbie 1100 osób metodą CATI.

Więcej w "Rzeczpospolitej". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje