Reklama

PiS z ponad 30-proc. poparciem, KO przed Polską 2050. Nowy sondaż Kantar

W najnowszym sondażu Kantar największe poparcie (31 proc.) uzyskało Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 18 proc., a trzecie Polska 2050 Szymona Hołowni (15 proc.).

W najnowszym badaniu Kantar zapytano respondentów, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się po epidemii koronawirusa.

Chęć udziału w takich wyborach zadeklarowało 69 proc. Polaków. 32 proc. z nich zdecydowana jest wziąć udział w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje uczestniczyć w wyborach.

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów - 11 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 9 proc. mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos. 

Porównanie ze styczniem

W porównaniu do wyników ze stycznia o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek osób raczej nieplanujących wzięcia udziału w wyborach oraz tych zdecydowanych na wzięcie udziału w wyborach. 

Reklama

Odsetek badanych niepotrafiących udzielić odpowiedzi na to pytanie spadł o 1 punkt procentowy, podobnie jak tych raczej planujących zagłosować.

KO przed Polską 2050

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem, osiągając wynik na poziomie 31 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) posiadającej 18 proc. głosów. Kolejną pozycję zająłby ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który otrzymał poparcie 15 proc. wyborców.

Na dalszych miejscach uplasowały się Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 7 proc. oraz Konfederacja z poparciem na poziomie 6 proc.

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska, osiągając 4 proc. poparcia wyborczego, oraz ugrupowanie Kukiz'15, uzyskując 2 proc. głosów.

Notowania wzrosły czy spadły?

W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost poziomu poparcia dla PiS (o 2 punkty procentowe), dla Polski 2050 (o 1 punkt procentowy), Lewicy (o 1 punkt procentowy) i Konfederacji (o 1 punkt procentowy).

Spadek poparcia odnotowała natomiast Koalicja Obywatelska (o 5 punktów procentowych). Poparcie dla ugrupowań PSL-Koalicja Polska oraz Kukiz’15 nie zmieniło się.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Badanie Kantar przeprowadzono w dniach 5-10 lutego 2021 r. na reprezentatywnej próbie 983 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Sondaż wykonano techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy