Reklama

Reklama

PiS wraca do przepisu o bezkarności. Leszczyna: Jesteście obrzydliwi

W Sejmie trwa procedowanie specustawy, której zadaniem jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, oraz osobom, które przyjęły ich pod swój dach. Kontrowersje wzbudził jeden z zapisów, który nazwano "bezkarność plus". Mimo tego, że zapis odrzucono, posłowie PiS ponownie mają forsować jego powrót w innym brzmieniu, o czym poinformowali politycy opozycji: Izabela Leszczyna oraz Michał Szczerba.

Sejm debatował w środę w drugim czytaniu nad rządowym projektem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku rosyjską inwazją na terytorium tego państwa. 

Specustawa "bezkarność plus" w Sejmie. Leszczyna alarmuje

We wtorek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych opowiedziała się za poprawką Koalicji Obywatelskiej, która skreśla zapisany w projekcie specustawy przepis dotyczący odpowiedzialności karnej urzędnika publicznego, który okrzyknięto zapisem "bezkarność plus".

Jednak w czasie środowej debaty nad sprawozdaniem komisji Leszczyna poinformowała, że posłowie PiS złożyli poprawkę, która przywraca ten przepis. - Dowiedzieliśmy się, że posłowie PiS-u złożyli poprawkę, która przywraca przepis chroniący skorumpowanych urzędników. Przepis, który rozgrzesza ich nawet z przestępstwa, które popełnili wcześniej, w czasie pandemii - oświadczyła posłanka KO.

Reklama

- Jesteście obrzydliwi - oceniła. Posłanka KO zaapelowała do większości sejmowej: "nie przykładajcie do tego ręki". W sieci pojawiły się także zdjęcia poprawki do specustawy, którą mieli złożyć posłowie PiS. Opublikował je poseł KO Michał Szczerba. 

"Bezkarność plus" w Sejmie. Leszczyna: Nie róbcie z Polski Republiki Bananowej

Leszczyna, zwracając się do wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, wskazała, że na nim będzie ciążyć odpowiedzialność za to, "że kryje przestępców". - Czas wojny to jest zawsze czas bohaterów, ale niestety często jest czasem różnych oszustów i gnojków. Nie wpisujcie się w tę drugą kategorię - podkreśliła.

Leszczyna zaapelowała też do rządu, żeby nie wykorzystywał wojny w Ukrainie "do ograniczania demokracji w Polsce". - Nie róbcie z Polski republiki bananowej, to, że Sejm kontroluje wydatki rządu, odróżnia kraje demokratyczne od takich państw jak Rosja. Więc przestańcie stawiać się po stronie Putina" - stwierdziła.

Do tej kwestii nawiązał w swoim wystąpieniu Maciej Wąsik. Przywołał w tym celu przykład, który we wtorek podał poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas. - Mówił tak: "dobrze, że Polska, że polski rząd wysyła leki i środki opatrunkowe na Ukrainę". I leki! Pomimo tego, że jest zakaz wywozu leków. Jest? Jest. Mamy słać te leki? Mamy, bo tam jest wojna, ratuje to życie i zdrowie - powiedział wiceminister.

Jak mówił, właśnie po to wprowadzane są przepisy, które posłowie opozycji próbują wyrzucić. - Po to, żeby osoby decydujące o takich sprawach miały bezpieczeństwo prawne. Bo dzisiaj jest entuzjazm, a za miesiąc pójdziecie z zawiadomieniami do prokuratury, że ktoś wywiózł leki z Polski niezgodne z obowiązującym prawem - podkreślił Wąsik.

Specustawa o pomocy uchodźcom. Co znajduje się w projekcie?

Rządowy projekt specustawy ma uregulować kwestie związane z legalnością pobytu Ukraińców w Polsce. Zgodnie z proponowanymi zmianami, ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli również po potwierdzeniu tożsamości otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Przewidziano także ścieżkę dalszej legalizacji pobytu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Osobom, których pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Będzie ono udzielone jednorazowo na okres trzech lat, licząc od dnia wydania decyzji.

W projekcie przewidziano, że każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, a jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów. Przewiduje się, że będzie to 40 zł dziennie, czyli ok. 1 200 zł miesięcznie.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy