Reklama

Reklama

PiS szykuje duże zmiany w sądach. Radosław Fogiel: Chodzi o to, żeby SN pracował, a nie zajmował się polityką

Chodzi o to, żeby Sąd Najwyższy po prostu pracował, a nie zajmował się polityką, jak to się czasami zdarzało - podkreślił we wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel, pytany na antenie Polsat News o doniesienia "Rzeczpospolitej" w sprawie planowanych zmian w tym sądzie.

Jak ustaliła nieoficjalnie "Rz", zmiany zajdą zarówno w Sądzie Najwyższym (SN), jak i sądach powszechnych i administracyjnych. Najbardziej radykalne mają dotyczyć SN: według informatorów gazety zamiast 97 sędziów (na 125 etatów) pozostać ma ich elitarna 20, może 30-osobowa grupa. Reszta przejdzie w stan spoczynku z powodu reorganizacji. Według dziennika, dotychczasowe izby SN mają być też łączone. Izba Dyscyplinarna, do której funkcjonowania ogromne zastrzeżenia ma Trybunał Sprawiedliwości UE, może zostać połączona z Izbą Karną - ta nie budzi żadnych wątpliwości. Izba Cywilna miałaby zostać połączona z Izbą Pracy.

Fogiel o doniesienia "Rz" został zapytany w programie "Graffiti" w Polsat News. "Jeśli chodzi o Sąd Najwyższy, sytuacja jest taka, że mamy nowe kierownictwo sądu - pani (I prezes) Małgorzata Manowska dobrała swoich współpracowników, jeżeli się nie mylę, są tam reprezentowane wszystkie izby i chodzi o to, żeby SN po prostu pracował, a nie zajmował się polityką, jak to się czasami zdarzało" - podkreślił polityk.

Reklama

Jak dodał, w przypadku sądownictwa w ogóle zmiany to proces i długa praca. "Jeśli chodzi o reformę sądownictwa, to jest głównie domena Ministerstwa Sprawiedliwości, ale nigdy dość wysiłków, żeby sądy cieszyły się przede wszystkim zaufaniem społecznym i wyroki sądowe, żeby - nawet jeżeli nie zachwycają - miały walor, również w odczuciu społecznym, sprawiedliwości" - zaznaczył Fogiel.

Na pytanie jakie reformy będą na stole po tym, jak Zjednoczona Prawicy osiągnie porozumienie co do kwestii kadrowych rządu, odparł: "W pierwszej kolejności oczywiście wszystkie wyzwania związane z sytuacją pandemiczną - zarówno zdrowotne, jak i ekonomiczne".

Dopytywany, co się będzie dziać z samorządami, Fogiel powiedział, że w najbliższym czasie nie przewidywałby zmian. "Oczywiście, jest na stole kwestia wyłączenia administracyjnego Warszawy, ale tu mówimy o jednym samorządzie - o samorządzie mazowieckim" - podkreślił.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy