Reklama

PiS, PSL i Nowoczesna za programem modernizacji służb

Poparcie programu modernizacji służb mundurowych - według którego do końca 2020 r., do policji, straży granicznej, PSP i BOR trafi 9,1 mld zł - zapowiedziały w środę kluby PiS, Nowoczesnej i PSL. Program zakłada także wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Sejmowa komisja spraw wewnętrznych i administracji w środę przedstawiła sprawozdanie ws. projektu ustawy ustanawiającej program modernizacji służb MSWiA na lata 2017-2020. Obejmuje on inwestycje budowlane, zakup samochodów, sprzętu informatycznego i łączności oraz uzbrojenia. Elementem programu jest wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Pierwsza podwyżka w wysokości średnio ok. 250 zł ma nastąpić 1 stycznia 2017 r.

Poseł sprawozdawca Arkadiusz Czartoryski (PiS) mówił, że komisja jednogłośnie poparła projekt. "Program modernizacji został poparty przez całą komisje"- powiedział Czartoryski.

Reklama

Jerzy Polaczek (PiS) zapowiedział, że klub PiS popierze projekt. "To element kontynuacji programu modernizacji zainicjowanego przez poprzedni rząd PiS" - mówił Polaczek. Dodał, że program jest programem konkretnym, dotyczącym bezpieczeństwa państwa, a także realizacją "obietnic rządu Beaty Szydło".

"To są realne nakłady na zakup sprzętu transportowego, lotniczego, pilne potrzeby: wyposażenie policji w nowe śmigłowce, wymiana 2400 pojazdów, którymi dysponuje" - powiedział poseł. Wskazał, że program pozwoli także unowocześnić bazę edukacyjną policji.

Poseł Tomasz Szymański(PO) powiedział, że projekt jest kontynuacją programu rządu PO-PSL. Zwrócił uwagę, że w projekcie brakuje szczegółowego zapisania podziału środków. Jego zdaniem konieczne jest zapisanie klucza takiego podziału.

Według Pawła Szramki (Kukiz 15) w projekcie brakuje zapisu dotyczącego zakupu kamerek personalnych dla policjantów kontrolujących pojazdy. Zaapelował do ministra spraw wewnętrznych i administracji, aby "dokonał korekty w projekcie" i takie zapisy się w nim znalazły.

Mirosław Suchoń Z Nowoczesnej zapowiedział, że klub poprze projekt. On także zwrócił uwagę, że "brak jest kryteriów przydziału środków".

Również klub PSL poprze projekt. "Klub PSL popiera te projekty, które są rozwiązaniami racjonalnymi i służącymi obywatelom" - powiedział Zbigniew Sosnowski (PSL).

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział, że program składa się z trzech filarów; infrastruktury, nowoczesnego sprzętu i wynagrodzeń. Zapowiedział, że patrole policji będą wyposażone w kamery. "Zapis z nich będzie służył do rozstrzygania sporów, które mogą wystąpić między obywatelem a policją" - mówił, odpowiadając na pytania posłów.

Zapowiedział, że zamówienia związane z realizacją programu modernizacji będą realizowane także przez polskie firmy. Błaszczak dodał, że kryterium podziału środków dotyczy potrzeb, a nie podziału terytorialnego. "Kierujemy się potrzebami służb(...), aby zapewnić bezpieczeństwo na terenie całego kraju" - dodał.

Najwięcej dla policji

W ramach programu najwięcej środków, prawie 6 mld zł, trafi do policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących jednostek policji. Chodzi o komisariaty, komendy powiatowe i miejskie, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. W ramach programu ma zostać kupionych kilkaset pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne. SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe. Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe.

Do PSP trafi ponad 1,7 mld zł. Środki te zaplanowano przede wszystkim na inwestycje budowlane, w tym rozbudowę budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego będą obejmować zakup ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. BOR chce także kupić nowoczesne uzbrojenie, sprzęt specjalny, sprzęt informatyczny i łączności. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju.

"W obliczu narastającego zagrożenia ochranianych przez BOR najważniejszych osób oraz obiektów wymagane jest sprawne i skuteczne działanie tej formacji nie tylko w razie powstawania zagrożeń, ale i poprzez aktywne ich rozpoznanie i przeciwdziałanie" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Nowe przepisy ustanawiające program miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama