Reklama

PiS przerwie finansowanie in vitro?

Minister zdrowia Marian Zembala zadecydował wczoraj o przedłużeniu finansowania rządowego programu in vitro do 2019 roku. - Brakuje pieniędzy na leczenie już narodzonych dzieci – tak komentuje tę decyzję szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Marian Zembala wyjaśnił, że decyzję podjął dla tych, którzy chcą mieć dzieci.

Mariusz Błaszczak przypomniał w radiowej Jedynce, że sytuacja finansów służby zdrowia jest wyjątkowo zła. "Skoro pieniądze nie starczają na pomoc lekarską dla już narodzonych dzieci, to czy uzasadniony jest wydatek, który przysparza zamożności klinikom in vitro?" - pytał szef klubu Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił też, że metoda in vitro nie jest sposobem na leczenie bezpłodności, a pozaustrojowym zapłodnieniem. "Nikt poprzez taką procedurę medyczną nie wyleczył się z bezpłodności" - powiedział Mariusz Błaszczak. Nie chciał jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy rząd PiS przerwie finansowanie programu in vitro.

Reklama

Minister Zembala, tłumacząc swoją decyzję o przedłużeniu programu, mówił, "jest grupa, także wśród wierzących, którzy pragną mieć dziecko i o to dziecko zabiegają i wielu wśród nich akceptuje tę metodę". Dlatego - choć jak przyznawał Zembala - on sam jest człowiekiem wierzącym i praktykującym, "nie może i nie chce nie uwzględnić tych osób, które na to czekają".

Nowy program w sprawie in vitro ma być kontynuacją obecnego. Na jego realizację od lipca przyszłego roku do końca 2019 przeznaczono ponad 300 milionów złotych.


Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy