Reklama

Reklama

​PiS na prowadzeniu, PSL-Kukiz’15 poza Sejmem. Nowy sondaż

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" sprawdził, czy poparcie dla ugrupowań idzie w parze z poparciem, jakie zdobywają kandydaci partii na prezydenta. Badanie ujawniło kilka ciekawych zależności.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie stycznia, Polacy ponownie postawiliby na Prawo i Sprawiedliwość (36,3 proc. poparcia). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) z wynikiem 26,9 proc. Trzecie miejsce zajmuje Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 12,9 proc. głosów.

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, która znalazła się na granicy progu wyborczego - 5 proc. głosów. Pod progiem uplasowały się z kolei połączone siły PSL i Kukiz’15, zdobywając 4,7 proc. poparcia.

Ponad 13 proc. ankietowanych wskazało, że albo oddałoby głos na inne ugrupowanie, lub nie wie, na kogo zagłosować.

Reklama

Sondaż prezydencki

Ciekawie przedstawiają się także wyniki sondażu prezydenckiego. Okazuje się, że kandydat PiS na prezydenta - urzędujący obecnie Andrzej Duda - może liczyć na 44 proc. poparcia. Oznacza to, że na Dudę chce zagłosować o prawie siedem punktów procentowych więcej Polaków niż na partię, z której prezydent się wywodzi.

Lepsze notowania od swojej partii ma również Władysław Kosiniak-Kamysz, który w walce o fotel prezydenta może liczyć na 7 proc. głosów. Także Krzysztof Bosak z Konfederacji zdobył nieco lepszy wynik niż jego ugrupowanie - 5,1 proc.

Pozostali kandydaci zdobywają w sondażu gorsze wyniki niż partie, z ramienia których startują. Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) może liczyć na 23,3 proc., a Robert Biedroń (Lewica) na 6,6 proc.

W sondażu znalazł się również jeden kandydat niezależny - Szymon Hołownia. Może on liczyć na poparcie w granicach 5,7 proc. - wynika z sondażu.

Badanie przeprowadził IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniach 10-11 stycznia 2020 roku na 1100-osobowej próbie. W sondażu użyto metody CATI. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy