Reklama

Reklama

PiS na czele i niespodzianka w zestawieniu. Sondaż IBRiS

Chęć oddania głosu na PiS deklaruje 41 proc. respondentów. Na drugim miejscu jest PO z wynikiem 20 proc. Aż 3 proc. chce zagłosować na Wolnych i Solidarnych Kornela Morawieckiego - wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez IBRiS, na zlecenie portalu "Polityka w Sieci".

Pytanie zadane respondentom brzmiało: "Proszę powiedzieć, czy gdyby pełna lista komitetów wyglądała następująco, to na który komitet oddał(a)by Pan(i) swój głos?".

"To co było dla nas najważniejsze w tym pytaniu? Fakt, że może pojawić się na scenie politycznej, bezpośrednia konkurencja dla PiS po prawej stronie sceny politycznej. Od pewnego czasu takie silne sygnały płyną w sieci, jednak żaden sondaż nie odzwierciedla tych prognoz, dlatego oprócz klasycznego zestawu partii, dodaliśmy Ruch Narodowy i ugrupowanie Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego. W przypadku WiS Morawieckiego, kluczowe była dla nas przejście do tego koła kilu posłów z Kukiz’15, o silnie narodowych korzeniach m.in.: Andruszkiewicz i Chruszcz" - wyjaśniają zleceniodawcy sondażu. 

Reklama

Z sondażu wynika, że największym poparciem niezmiennie cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na partię rządzącą zagłosowałoby 41 proc. respondentów. 

Na drugim miejscu, ale z aż o połowę mniejszym poparciem, plasuje się Platforma Obywatelska. Gotowość oddania głosu na PO deklaruje 20 proc. uczestników badania.

Kolejne miejsce ex aequo - z wynikiem po 7 proc. - zajmują SLD i Nowoczesna.

Na Kukiz'15 zagłosowałoby 6 proc., a na PSL 5 proc. respondentów. 

3 proc. pytanych wskazało na Wolnych i Solidarnych Kornela Morawieckiego. Zestawienie zamykają: partia Razem z 2 proc. poparcia i Wolność (Janusza Korwina-Mikkego) z 1 proc. poparcia. Wymieniony na liście w sondażu Ruch Narodowy uzyskał zero procent.

Na odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć" wskazało 7 proc. respondentów".

"To co jest niespodzianką dla nas w tym sondażu, to 3 proc. dla WiS Morawieckiego i niski poziom niezdecydowanych wyborców" - komentuje wyniki portal "Polityka w Sieci".

Sondaż został przeprowadzony 5 stycznia.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy