Reklama

Reklama

PiS chce podziału Mazowsza. Paweł Szefernaker: Niebawem decyzje

"Niebawem zapadną decyzje dotyczące projektu podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie" - zapowiedział we wtorek (25 sierpnia) wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

"Posłowie PiS z Mazowsza pracują nad tym projektem. Decyzje, czy zostanie on przedstawiony w najbliższym czasie, czy może później, zapadną niedługo" - powiedział na antenie radia PR24 wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Uzasadnienie pomysłu

Szefernaker przypomniał, że podział woj. mazowieckiego i utworzenie odrębnej warszawskiej jednostki administracyjnej był jednym z punktów programowych w wyborach 2019 r., zgłoszonym przez posłów PiS z Mazowsza. "Bardzo mocno mówił o tym (podziale woj. mazowieckiego - red.) na Mazowszu prezes PiS Jarosław Kaczyński" - dodał.

Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że chodzi o to, aby stolica nie rozwijała się kosztem pozostałej części Mazowsza, lecz aby region również miał możliwości rozwoju m.in. przez szerszy dostęp do środków unijnych.

Reklama

Rozmówca PR24 zwrócił uwagę, że "w wielu państwach Unii Europejskiej stolice są wydzielonymi jednostkami administracyjnymi". Wskazał na Berlin i Paryż. 

Będą bronić integralności Mazowsza

Temat wyodrębnienia Warszawy i jej przyległości z woj. mazowieckiego pojawił się pod koniec lipca po doniesieniach medialnych w tej sprawie. Politycy PiS przyznawali, że trwają prace nad projektem, natomiast nie wiadomo, kiedy miałby być on dostępny publicznie i kiedy zostanie wniesiony do Sejmu.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL), oceniając pod koniec lipca pomysł podziału Mazowsza, stwierdził, że jest on nieracjonalny i szkodliwy. Jego zdaniem jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych. Struzik zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL, a także Koalicji Obywatelskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy