Reklama

Reklama

Piotrowicz: wybór sędziów TK od nowa

Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego będzie przeprowadzany od nowa, bo pięciu sędziów, od których przysięgi nie przyjął prezydent Andrzej Duda, zostało wybranych na podstawie ustawy niezgodnej z konstytucją - mówił w środę dziennikarzom w Sejmie szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

Pytany przez dziennikarzy, czy prezydent ma prawo nie przyjąć przysięgi wybranych już członków TK, Piotrowicz odpowiedział, że nigdzie nie ma zapisanego terminu w jakim ma się to stać.

Pytany, co w takim razie będzie z pięcioma sędziami TK, wybranymi przez Sejm w ubiegłej kadencji, odpowiedział: "Procedura będzie toczyła się od nowa, z tego względu, że nie ma kontynuacji, jest dyskontynuacja, a zatem (kandydaci) będą mogli występować w nowej procedurze".

Przepisy niezgodne z konstytucją

Dopytywany, na jakiej podstawie wybór sędziów TK został uznany za nieważny, Piotrowicz odpowiedział, że przepisy, na postawie których zostali oni wybrani, były niezgodne z konstytucją.

Reklama

- Przepisy, na podstawie których podjęto uchwałę o wyborze przez Sejm kandydatów na sędziów, używam świadomie tego sformułowania, były niezgodne z konstytucją" - mówił. "Konstytucja mówi o tym, że kandydata na sędziego powinna cechować wyróżniająca się wiedza prawnicza i nic poza tym, natomiast w projekcie ustawy z czerwca 2015 obostrzono te kryteria, więc postanowiono wbrew postanowieniom konstytucji  - przekonywał.

Dodał, że "to było wyjście poza warunki konstytucji", więc PiS swoim projektem ustawy o TK przywraca zgodność z konstytucją.

Komisja poparła projekt PiS

Na uwagi dziennikarzy, że o zgodności z konstytucją orzeka Trybunał Konstytucyjny, Piotrowicz powiedział, że "nie trzeba wybitnej wiedzy prawniczej", żeby w takim przypadku stwierdzić niekonstytucyjność.

Sejmowa komisja ustawodawcza poparła w środę projekt PiS zmian ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przewiduje on m.in. ponowny wybór następców pięciorga sędziów TK, których kadencja mija w 2015 r. Pięciu nowych sędziów wybrał 8 października poprzedni Sejm.

W środę za poparciem całego projektu, z kilkoma drobnymi poprawkami, głosowało 15 członków komisji, a 10, głównie z PO, było przeciw. Teraz projekt trafi pod obrady całej Izby. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy