Reklama

Reklama

​Piotrowicz: Środowe uchwały ws. TK mają moc prawną, a decyzje z października - nie

Uchwały ze środy mają moc prawną, nie mają jej październikowe decyzje Sejmu poprzedniej kadencji ws. wyboru pięciu sędziów TK; mamy w tej sprawie opinie konstytucjonalistów - powiedział w czwartek Stanisław Piotrowicz (PiS).

Piotrowicz w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie odniósł się do zarzutów opozycji, że przyjęte w środę w nocy przez Sejm uchwały nie mają mocy prawnej. Chodzi o uchwały przyjęte głosami klubów PiS i Kukiz'15, stwierdzające, że wybór w październiku pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie miał mocy prawnej.

Poseł PiS - który był reprezentantem wnioskodawców w środowej debacie nad uchwałami - mówił, że "konstytucjonaliści powołani przez Biuro Analiz Sejmowych, badając powołanie sędziów TK w poprzedniej kadencji izby stwierdzili, że przyjęte (wtedy) przez Sejm uchwały nie mają mocy prawnej".

Reklama

Na uwagi dziennikarzy, że konstytucjonaliści - m.in. prof. Marek Chmaj - uważają za bezprawne uchwały przyjęte w środę, Piotrowicz powiedział, że nie zna tych opinii. "Mówiąc o uchwałach Sejmu z października dysponuję opiniami konstytucjonalistów, że te opinie nie mają mocy prawnej" - powiedział. Pytany, którzy eksperci je wydali, poseł PiS wskazał na prof. Bogusława Banaszaka oraz prof. Jarosława Szymanka.

"Ja potrafię wskazać dlaczego poprzednie uchwały nie rodzą mocy prawnej. Natomiast nie wiem, jakie zarzuty miałyby paść wobec wczorajszych uchwał" - mówił Piotrowicz. Według niego, "tamte uchwały październikowe nie skutkują mocą prawną dlatego, że nie zastosowano porządku, nie zastosowano procedury w oparciu o akt prawny". "Wybiórczo dokonywano wyboru w oparciu raz o ustawę o TK, w innym zakresie w oparciu o regulamin Sejmu" - powiedział Piotrowicz.

Zaznaczył, że nie wie, kiedy zostaną powołani nowi sędziowie. "Najpierw kluby muszą mieć czas na zgłaszanie kandydatur" - powiedział Piotrowicz.

Pytany był, czy nie boi się chaosu, gdy będzie powołanych de facto 10 sędziów TK. "Tak nie będzie; pięciu nie złożyło ślubowania, zatem nie skończył się proces wyboru, oni sędziami nie są. Nie zostali legalnie wybrani. Mamy tu do czynienia z zasadą dyskontynuacji" - przekonywał.

Piotrowicz, na uwagi, że według konstytucjonalistów, ta zasada w tym przypadku nie działa, ponownie powołał się na opinie Banaszka i Szymanka.

"Zamachu na Trybunał dokonano w czerwcu 2015 r. Pytam: gdzie były wówczas owe autorytety? Dziś, gdy mamy do czynienia ze skutkami tego zamachu, przypomina to sytuację, gdy zamachowcy alarmują o zamachu" - powiedział polityk PiS.

Pytany o to, czemu przyjęto tak szybki tryb prac w Sejmie nad uchwałami, poseł PiS powiedział, że jego klub "zastosował się do argumentacji PO, że jest potrzeba zapewnienia ciągłości funkcjonowania TK".

Dziennikarze chcieli też wiedzieć, czy PiS chce "ubiec" wyrok TK, wybierając wcześniej sędziów. "Nie zamierzamy niczego ubiegać, jak państwo wiecie, kadencja jednych sędziów się skoczyła, drugich skończy się niebawem. Sejm jest instytucją autonomiczną, w związku z tym funkcjonuje w oparciu o regulamin Sejmu i w oparciu o regulamin Sejmu dokonuje wszystkich czynności" - odparł Piotrowicz.

Dodał, że nowi sędziowie "zostaną wybrani w oparciu o regulamin Sejmu". "To jest dokument wewnętrzny regulujący działanie Sejmu" - zaznaczył. Piotrowicz powiedział też, że "Trybunał nie ma prawa badania zgodności uchwał Sejmu; a to w związku z autonomią, jaka cieszy się Sejm". "Trybunał ma prawo badać zgodność ustaw z konstytucją. I będzie to robił 3 grudnia" - zaznaczył. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy