Reklama

Piotr Gliński: Clinton powiedział coś oderwanego od rzeczywistości

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przyłącza się do krytyki słów Billa Clintona na temat Polski i ocenia, że jego wypowiedź była "oderwana od rzeczywistości".

Bill Clinton, były prezydent USA i mąż Hillary, prawdopodobnej kandydatki Demokratów w wyborach, podczas wystąpienia w college'u w New Jersey powiedział, że Polska i Węgry "mają dużo kłopotów z demokracją". Zarzucił też przywódcom tych państw chęć budowania władzy w stylu prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Według wicepremiera Piotra Glińskiego, gościa radiowej Trójki, Bill Clinton diametralnie pomylił się w ocenie sytuacji w Polsce.

- Powiedział coś zupełnie oderwanego od rzeczywistości - ocenił minister i dodał, że słowa byłego prezydenta USA są nie tylko obraźliwe dla Polaków, ale również dla mieszkańców Rosji.

Reklama

Piotr Gliński poinformował, że jego resort przygotowuje działania mające na celu promocję Polski, tak by - mówił wicepremier - "silniej zaprezentować światu dobre strony naszej kultury i historii".

Wypowiedź Billa Clintona krytykowali wcześniej inni przedstawiciele władz, m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Zdaniem szefowej rządu były prezydent USA powinien przeprosić za swoje słowa, które w ocenie Beaty Szydło były "nieuzasadnione, nieuprawnione i krzywdzące".

Piotr Gliński wiceprezesem PiS?

Piotr Gliński był także pytany przez Beatę Michniewicz w "Salonie politycznym Trójki" o to, czy obejmie funkcję wiceprezesa PiS, jeżeli padnie taka propozycja od Jarosława Kaczyńskiego.

- Jeżeli padnie taka propozycja ze strony władz PiS, to poważnie ją rozpatrzę. Nie wiem czy odmówię, to zależy od okoliczności - przyznał Gliński. - Taka propozycja byłaby poważną propozycją i będę musiał poważnie do niej podejść. Rozmawiamy o różnych sprawach, ale nie było wyraźnych sygnałów. My się na tym nie koncentrujemy, bo mamy co robić - dodał w radiowej Trójce.

Przyznał jednocześnie, że bardzo dobrze pracuje mu się z premier Beatą Szydło.

- Wiem, że ministrowi Morawieckiemu także bardzo dobrze się z nią pracuje. Żadnych powiewów personalnych zmian w rządzie nie ma, wspieramy premier Szydło, a ona wspiera nas. Nasze władze kilkukrotnie wypowiadały się pozytywnie o pani premier i jej rządzie - mówił Gliński.

IAR/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy