Reklama

Reklama

Piotr Duda apeluje w sprawie Turowa. Chce, by na spotkaniu pojawił się Jacek Sasin

Wnoszę o pilne rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego o punkt dotyczący postanowienia TSUE w sprawie kopalni Turów - zaapelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda do minister rodziny i przewodniczącej RDS Marleny Maląg. Minister odpowiedziała na ten apel pozytywnie.

Porządek posiedzenia Rady Dialogu Społecznego zostanie rozszerzony o punkt w sprawie kopalni Turów. Udział w obradach weźmie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej, przewodnicząca RDS Marlena Maląg.

Duda prosił Maląg o rozszerzenie porządku 


Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. To pokłosie wielomiesięcznego sporu z Czechami w tej sprawie.

Reklama

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w piśmie do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg ocenił, że postanowienie TSUE "wzbudza poważne kontrowersje i stwarza zagrożenie wybuchu niepokojów społecznych". Dodał, że rodzi ono również wiele istotnych pytań, na które strona społeczna oczekuje konkretnych odpowiedzi.

W związku z tym lider "S" zaapelował do Maląg - która jest również przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego - o pilne rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Prezydium RDS o punkt dotyczący informacji w sprawie postanowienia TSUE. Posiedzenie Prezydium RDS zaplanowane jest na wtorek na godz. 13.00.

"Jednocześnie wnoszę o udział w posiedzeniu Prezydium w powyższym punkcie pana Jacka Sasina wiceprezesa Rady Ministrów, ministra aktywów państwowych i pana Michała Kurtykę, ministra klimatu i środowiska" - dodał Piotr Duda.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje