Reklama

Reklama

Piosenka Kazika zdjęta ze strony "Trójki". Joachim Brudziński reaguje

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński odniósł się do decyzji o ściągnięciu ze strony Trzeciego Programu Polskiego Radia informacji o najnowszym "numerze jeden" listy przebojów. Na szczycie "Trójkowego" zestawienia znalazł się utwór "Twój ból jest lepszy niż mój ból" Kazika Staszewskiego.

Przypomnijmy, że w nowym singlu "Twój ból jest lepszy niż mój ból" Kazik Staszewski komentuje wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim 10 kwietnia 2020 roku. Pomimo, iż nekropolia był zamknięta z powodu epidemii koronawirusa, prezes Prawa i Sprawiedliwości odwiedził grób matki.

Wokalista Kultu w solowym utworze śpiewa m.in. tak: "Zamknięte cmentarze to na skutek zdarzeń / ostatnich tygodni, ostatnich wydarzeń (...) 4 lata temu 10 kwietnia / Marii prosto pod koła córka uciekła / Maria nie przekroczy bramy dziś tej / bo twój ból jest lepszy niż jej".

Reklama

Wczoraj (15 maja) utwór trafił na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Niedługo potem informacja o sukcesie utworu Kazika zniknęła z profilu "Trójki" na Facebooku, a strona radia była niedostępna. Radiosłuchacze i internauci uznali to za przejaw cenzury. 

Do sprawy odniósł się tymczasem na Twitterze europarlamentarzysta Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości.

"Atakowanie PJK za to, że w 10-tą rocznicę największej katastrofy jaka spotkała nasz Naród po 1945 roku, złożył wieniec pod pomnikiem swojego brata oraz na Jego symbolicznym grobie na Powązkach jest czymś barbarzyńskim. Nieważne czy krytykują go Tusk, Pani Łepkowska czy Kazik. Ale zdejmowanie z @RadiowaTrojka informacji o wygranej #lpp3 piosenki Kazika (moimi zdaniem niesprawiedliwą w swej treści), jest albo przejawem głupoty albo czyjejś złej woli. W wolnym kraju artysta ma prawo do swojej artystycznej (czasami niemądrej) interpretacji zdarzeń" - napisał polityk uznawany za jednego z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego.

Piosenka spoza listy

W oświadczeniu Tomasz Kowalczewski, Dyrektor-Redaktor Naczelny Programu Trzeciego Polskiego Radia, napisał, że utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój ból" trafił na notowanie przebojów "spoza listy", a podczas liczenia głosów miało dojść do "manipulacji".

"Podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy. W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze" - oświadczył Kowalczewski.


Reklama

Reklama

Reklama