Reklama

Reklama

Pilna narada w BBN. "Zaistniała sytuacja kryzysowa"

W siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) w Warszawie trwa zwołane w trybie pilnym przez premiera spotkanie z udziałem członków Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczył w oświadczeniu dla mediów, że decyzję podjęto "w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową".

Na razie nie poinformowano oficjalnie, czego dotyczą obrady. 

- W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier w porozumieniu z prezydentem zwołał spotkanie w BBN z członkami komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego - powiedział podczas krótkiego briefingu prasowego przed budynkiem Biura Bezpieczeństwa Narodowego rzecznik rządu Piotr Müller.

- Wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej - dodał. 

Reklama

Na spotkanie w BBN przybyli m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.

Eksplozja w Przewodowie. Nieoficjalnie: W suszarnię zboża uderzyły rosyjskie rakiety

Wysoki rangą funkcjonariusz amerykańskiego wywiadu poinformował w rozmowie z agencją Associated Press, że na terytorium Polski spadły dwie rosyjskie rakiety. Uderzyły w suszarnie zboża w miejscowości Przewodów (woj. lubelskie). Zginęły dwie osoby. Pentagon poinformował, że na razie nie może potwierdzić tej informacji.

- Nie mamy w tej chwili informacji, by potwierdzić te doniesienia - powiedział rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder podczas konferencji prasowej, komentując informacje agencji AP o tym, że dwie rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski. 

Przedstawiciel amerykańskiej armii podkreślił, że podchodzi do doniesień poważnie i przypomniał, że USA jasno deklarowały, że będą bronić każdego centymetra terytorium NATO. Odmówił spekulacji na temat ewentualnej odpowiedzi.

Przewodów leży pięć kilometrów od granicy z Ukrainą. Przedstawiciele tamtejszego samorządu nie udzielają informacji o zdarzeniu, do którego doszło przed godz. 16:00 we wtorek. 

- Otrzymaliśmy zgłoszenie o wybuchu na placu suszarni. Faktycznie po przyjeździe potwierdzamy, że coś takiego się stało. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu - powiedział w rozmowie z Radiem Lublin rzecznik prasowy KP PSP w Hrubieszowie starszy kapitan Marcin Lebiedowicz.

Czym jest Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych?

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych został powołany w październiku 2020 roku decyzją premiera Mateusza Morawieckiego. Jego pierwszym przewodniczącym był Jarosław Kaczyński, który pełnił wówczas w rządzie funkcję wicepremiera ds. bezpieczeństwa. 

W skład gremium, które jest organem pomocniczym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wchodzą wyznaczony przez szefa rządu wicepremier, minister obrony narodowej, minister spraw wewnętrznych, minister sprawiedliwości, minister-koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

"Do zadań komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie" - napisano w zarządzeniu powołującym do życia Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy