Reklama

Reklama

Pigułka "dzień po" bez recepty w Polsce

Pigułka "dzień po" będzie dostępna w Polsce bez recepty. - Nie mieliśmy wyjścia - nasz kraj dostosował się do decyzji Komisji Europejskiej – stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Pigułka "dzień po" powinna być już teoretycznie dostępna bez recepty w aptekach. Teraz to jednak kwestia zaopatrzenia przez producenta hurtowni i aptek, a także dostarczenia do nich informacji, że ten konkretny preparat spada z tzw. listy recepturowej.

Tym ma zająć się Główny Inspektor Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy  przekaże poprawioną listę do aptek.

Rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk twierdzi, że pigułka "dzień po" będzie dostępna bez recepty, bo z uzasadnienia pisma Komisji Europejskiej, które wpłynęło do MZ wynika, że jest to decyzja bezwarunkowa i jako kraj członkowski nie mamy prawa wyboru. Co innego twierdził jednak kilka dni temu rzecznik KE i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.  

Reklama

- Polska była przeciwna tej decyzji, głosowaliśmy przeciwko na posiedzeniu Europejskiej Agencji ds. Leków. Jeżeli będzie zapis o decyzji władz krajowych, to utrzymamy przepis o dostępności na receptę - powiedział wówczas Neuman.

Komisja Europejska zdecydowała, że tabletki ellaOne, które zapobiegają ciąży nawet 5 dni po stosunku płciowym, mogą być sprzedawane bez recepty we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Według informacji z ubiegłego tygodnia, KE zastrzegła, że ostateczna decyzja należy do władz krajowych.

Preparat do stosowania w wypadkach nagłych

Według rzecznika KE ds. zdrowia Enrico Brivio decyzję o zmianie statusu leku ellaOne Komisja podjęła na podstawie wydanej 21 listopada 2014 r. rekomendacji Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Agencja wyjaśniła, że pigułki ellaOne mogą być "stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty".  Według ekspertów Agencji, chociaż pigułki mogą być skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 5 dni po stosunku płciowym, to ich skuteczność jest najwyższa, gdy zostaną zastosowane w ciągu 24 godzin.

EllaOne to produkt antykoncepcyjny zawierający octan uliprystalu, przeznaczony do stosowania w przypadkach nagłych, aby zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Środek działa poprzez  zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Został dopuszczony do obrotu w UE w 2009 roku.

(abs)

Katarzyna Szymańska-Borginon

Mariusz Piekarski


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy