Reklama

Reklama

Pierwszy sondaż prezydencki z Markiem Magierowskim jako kandydatem PiS

Marek Magierowski - 27,9 proc., Rafał Trzaskowski - 27,6 proc. - to wynik sondażu "prezydenckiego" pracowni IBSP przed wyborami, które odbędą się w 2025 roku. W badaniu po raz pierwszy "sprawdzono" popularność obecnego ambasadora RP w Waszyngtonie.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla serwisu stanpolityki.pl.

Gdyby Polacy wybierali prezydenta w kwietniu 2022 r. spośród poniższych kandydatów, to do drugiej tury awansowaliby Marek Magierowski (27,9 proc.) i Rafał Trzaskowski (27,6 proc.).

Na kolejnych miejscach sondażu znaleźli się: Szymon Hołownia (14,3 proc.), Krzysztof Bosak (6,1 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (4,1 proc.) i Adrian Zandberg (2 proc.).

Marek Magierowski kandydatem PiS?

Choć do wyborów prezydenckich pozostały trzy lata, pojawiają się pierwsze spekulacje, kto mógłby zostać kandydatem PiS po dwóch kadencjach Andrzeja Dudy.

Reklama

"Obecność Marka Magierowskiego w sondażu prezydenckim może niektórym wydawać się zaskoczeniem, ale sam wynik pokazuje, że nie jest to opcja trudna do wyobrażenia" - wskazuje Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

"W sondażu specjalnie nie pytaliśmy ani o Mateusza Morawieckiego, ani Beatę Szydło, przewidując, że wybory w 2025 roku nie będą kontynuacją obecnego sporu, ale będą początkiem nowego etapu w polskiej polityce. (...) Marek Magierowski, obecny ambasador w USA, nie będzie miał za sobą bagażu doświadczeń i obciążeń 10 lat rządów PiS" - czytamy.

Ostatnio w sieci furorę robią filmiki z wywiadami Magierowskiego, dowodzące jego zdolności językowych. Dyplomata i były dziennikarz mówi biegle po angielsku, francusku, niemiecku, włosku, portugalsku, katalońsku, hebrajsku czy hiszpańsku.

"Marek Magierowski jako polityk z obozu Zjednoczonej Prawicy łamie schematy i skojarzenia z kandydatem PiS, który (wedle tych stereotypów - przyp. red.) jest zaściankowy, nie zna języków i nie potrafi zachować się na świecie" - zwraca uwagę Pawłowski.

Metodologia sondażu

Dane pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) w dniach 07-11 kwietnia 2022 r. metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę tysiąca pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy