Reklama

Reklama

Pierwszy śnieg w Tatrach. Są zdjęcia

W Tatrach spadł pierwszy śnieg. Mimo że kalendarzowe lato jeszcze się nie skończyło, to na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. zaobserwowano opad. Użytkownicy dzielą się w sieci "zimowymi" widokami z gór. W związku z sytuacją pogodową Tatrzański Park Narodowy opublikował ostrzeżenie przed oblodzeniami na trasach turystycznych.

- W kalendarzu wciąż mamy lato, lecz za oknem coraz niższe temperatury. Śnieg pojawił się co prawda bardzo wysoko, ale przypomniał nam o wyciągnięciu cieplejszych ubrań z szafy - powiedział przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

W poniedziałek rano na Łomnicy pojawiło się całkiem sporo śniegu. Jednak kilka godzin później sytuacja uległa zmianie. Temperatura wzrosła, a śnieg zaczął topnieć. 

 

Na jednej z Facebookowych grup w poniedziałek pojawiła się również informacja, że na szczytach odnotowano silny wiatr, który w porywach mógł osiągać do 100 km/h. Dodano także, że "warunki do uprawiania turystyki stały się trudne". 

Reklama

 

Tatrzański Park Narodowy wydał ostrzeżenie 

Każdego dnia pogoda w górach jest monitorowana przez Tatrzański Park Narodowy. Na ich stronie pojawił się komunikat o możliwych warunkach, w tym oblodzeniach, na trasach turystycznych. 

"Na wielu szlakach, zwłaszcza w miejscach zacienionych, jest mokro i ślisko. W wyższych partiach Tatr, szczególnie po stronie północnej, mogą występować miejscami oblodzenia. Na leśnych odcinkach szlaków występuje błoto i kałuże" - czytamy w komunikacie. 

Odpowiedzialność w górach 

Wybierając się w wyższe partie gór trzeba odpowiednio się ubrać. Ciepła kurtka, czapka, rękawiczki, ocieplane spodnie - to obowiązkowy ubiór turysty o tej porze roku. Do plecaka warto też spakować latarkę czołową, ponieważ dzień jest coraz krótszy. Należy pamiętać też o termosie z gorącą herbatą.

W godzinach porannych na tatrzańskich szlakach należy spodziewać się przymrozków, które po północnej stronie, w miejscach zacienionych, mogą się utrzymywać cały dzień. Szczególną ostrożność należy zachować przy ciekach wodnych, gdzie mogą pojawić się oblodzenia. Warto na górską wyprawę zabrać raczki turystyczne, które w razie oblodzenia mogą poprawić komfort wędrówki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy