Reklama

Reklama

Pierwsza taka wizyta w Polsce. "Nasze stosunki są doskonałe"

Sytuacja w Unii Europejskiej była głównym tematem poniedziałkowych rozmów w Warszawie szefa MSZ Polski Witolda Waszczykowskiego z jego andorskim odpowiednikiem Gilbertem Saboya Sunye.

Na konferencji prasowej w gmachu MSZ, po porannym spotkaniu ministrów, Waszczykowski zaznaczył, że jest to pierwsza wizyta w Polsce ministra spraw zagranicznych Księstwa Andory w historii 21-letnich stosunków dyplomatycznych z tym krajem. Sunye w poniedziałek ma się jeszcze spotkać w Warszawie z przedstawicielami resortów finansów i rozwoju.

Waszczykowski ocenił stosunki dwustronne Polski z Księstwem Andory jako "doskonałe".

"Większość czasu poświęciliśmy sytuacji w Unii Europejskiej, ponieważ Andora zmierza do członkostwa w UE" - powiedział szef polskiej dyplomacji. "Dokonaliśmy wymiany opinii na temat obecnej sytuacji w UE, ja również zapewniłem go o naszym wsparciu" - relacjonował.

Reklama

Zdaniem Sunye Andora, która jest w trakcie negocjacji umowy stowarzyszeniowej z Unią - razem z Księstwem Monako i San Marino - "wiele może się nauczyć od Polski na drodze do pełnego członkostwa".

Jak dodał Sunye, wśród tematów poniedziałkowego spotkania znalazły się również m.in. starania Polski o miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. "Tutaj Polska może liczyć na nasze wsparcie" - zadeklarował.

Pytany, czy jego kraj nie obawia się dołączać do UE w momencie, kiedy Unia przeżywa problemy, szef andorskiego MSZ podkreślił, że wejście na rynek unijny oznacza dla Andory "szansę na dywersyfikację gospodarki, ponieważ w tej chwili za ok. 50 proc. andorskiego PKB odpowiada turystyka".

"Sądzimy, że teraz jest właściwy moment, właściwy czas, by pokazać - poprzez wypracowanie dobrych efektów w tych negocjacjach - że wejście na rynek unijny jest obopólnie korzystne, że to działa" - mówił Sunye. Jednocześnie - jak dodał - Unia ma okazję wykazać "swój potencjał negocjowania z tak maleńkimi państwami".

Według oficjalnych danych rządu Andory, w położonym między Hiszpanią a Francją księstwie mieszka obecnie niespełna 80 tys. ludzi.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy