Reklama

Reklama

Pierwsza podróż zagraniczna Dudy. Znamy szczegóły

Spotkanie z premierem, prezydentem i estońskim parlamentem. To główne punkty programu pierwszej podróży zagranicznej Andrzeja Dudy – dowiedział się reporter RMF FM. Nowo zaprzysiężony prezydent w najbliższą niedzielę poleci do Estonii.

Jak ustalił reporter RMF FM, Andrzej Duda na pewno odwiedzi muzeum okupacji w Tallinie. Tam wygłosi swoje oświadczenie. Czego dokładnie będzie ono dotyczyć? Na razie nie wiadomo, bo jego tekst jest w przygotowaniu. Możliwe, że Andrzej Duda odniesie się w nim do sprawy rozmieszczenia dodatkowych wojsk NATO w krajach bałtyckich.

Polski prezydent razem ze swoim estońskim odpowiednikiem ma też złożyć kwiaty pod pomnikiem wolności. Według pracowników kancelarii Andrzeja Dudy na razie w planach nie ma "niczego niekonwencjonalnego".

Wizyta ma potrwać około 9 godzin, wylot z Warszawy zaplanowano na godz. 13:30.

Reklama

W poniedziałek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

W Estonii Andrzej Duda zacznie kampanię mającą wywrzeć nacisk na NATO w kwestii rozmieszczenia w tym regionie dodatkowych wojsk. Polski prezydent chciałby, żeby członkowie sojuszu podjęli taką decyzję na przyszłorocznym szczycie, który odbędzie się w Warszawie. Na razie jednak rozmieszczeniu dodatkowych sił sprzeciwiają się między innymi Niemcy, którzy zamiast tego proponują np. zwiększenie intensywności wspólnych ćwiczeń wojsk sojuszu.

28 sierpnia prezydent Duda poleci z wizytą do Berlina, 15 września odwiedzi Londyn, a pod koniec miesiąca Nowym Jorku spotka się z prezydentem Obamą. Na początku listopada weźmie udział w miniszczycie NATO w Bukareszcie. Cykl pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Dudy zakończy wyjazd do Pekinu na szczyt Europa Środkowa-Chiny.

(mpw)

Paweł Balinowski

CZYTAJ TAKŻE NA RMF24.PL

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy