Reklama

Reklama

"Piątka dla zwierząt". Tomasz Grodzki po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą

- Zostanie zwołane specjalne posiedzenie Senatu dedykowane noweli o ochronie zwierząt, prawdopodobnie 9 października. Senatorowie potrzebują więcej czasu do pracy nad poprawkami do tej ustawy - poinformował we wtorek (22 września) marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak podkreślił po rozmowach Tomasz Grodzki, Senat będzie zajmować się na najbliższym posiedzeniu (29-30 września) innymi ustawami, m.in. Ustawą o Funduszu Medycznym.

- Decyzje finalną podejmę w konsultacji z Konwentem Seniorów - dodał.

Stanowisko prezydenta

Na konferencji po spotkaniu z Andrzejem Dudą marszałek Senatu powiedział, że "prezydent stoi na stanowisku, że o ile branża futerkowa może być wygaszana, dobrostan i humanitarne traktowanie zwierząt jest absolutnie wymogiem cywilizacyjnym, z czym i ja się całkowicie zgadzam, to również trzeba pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w te biznesy, mają kredyty".

Reklama

- Są przykłady innych krajów, że można to wygaszać w sposób cywilizowany - poprzez danie czasu na wygaszenie tych hodowli, pewne rekompensaty, szereg działań osłonowych, które doprowadzą do tego, że osiągniemy cel - hodowla zwierząt futerkowych w Polsce nie będzie więcej miała miejsca, natomiast ludzie będą mieli czas się przebranżowić, zająć się czymś innym, a ich dobrostan ekonomiczny ucierpi nad tym jak najmniej - powiedział Grodzki.

Pytany o czas, jaki hodowcy powinni mieć na przebranżowienie się, odparł, że będzie to dyskutowane m.in. w ramach zaplanowanego na środę (23 września) wysłuchania publicznego w tej sprawie.

Marszałek Senatu zwracał również uwagę, że nowelizacja zwiera nie tylko zakaz hodowli zwierząt na futra, ale i inne przepisy, i szereg zastrzeżeń do niej mają też na przykład hodowcy koni.

Co przewiduje nowela o ochronie zwierząt?

Nowela autorstwa PiS wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb lokalnych związków religijnych. Przewiduje też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk i koniec z trzymaniem psów na krótkich łańcuchach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy