Reklama

Reklama

Petru rozpoczął konsultacje dotyczące programu NowoczesnaPL

Ryszard Petru, lider stowarzyszenia NowoczesnaPL, rozpoczął cykl konsultacji z przedstawicielami różnych sfer życia społecznego i gospodarczego, których efektem ma być całościowy program ugrupowania. Zostanie on przedstawiony prawdopodobnie pod koniec lipca.

We wtorek Petru spotkał się w Krakowie z ekspertami ds. zdrowia. - Jest to element konsultacji programowych, chcemy spotykać się z różnymi grupami zawodowymi (). Mamy pewne postulaty, ale chcemy też wysłuchać opinii rożnych środowisk - mówił dziennikarzom Petru.

Jak zaznaczył, zmiana systemu ochrony zdrowia to "bardzo skomplikowany temat - ewidentnie zabagniony, nie reformowany od lat". - My jako pacjenci nie czujemy się komfortowo w obecnym systemie ochrony zdrowia. Nie mam wrażenia, że ktoś nad tym panuje w tym kraju - ocenił.

Lider NowoczesnaPL opowiedział się, za "powolną naprawą i budowaniem, a nie burzeniem wszystkiego". Według niego tworząc program reformy ochrony zdrowia z jednej strony należy słuchać przedstawicieli środowiska, z drugiej - korzystać z dobrze funkcjonujących rozwiązań w takich państwach, jak np. Kanada, Holandia czy Francja. - Trzeba zaadoptować do polskiego systemu ochrony, to co nam pasuje pamiętając, że jesteśmy biedniejszym krajem - zastrzegł.

Reklama

Petru opowiedział się za wprowadzeniem dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych, ale równocześnie wypracowaniem rozwiązań gwarantujących pełny dostęp do ochrony zdrowia osobom biednym, czy przewlekle chorym. Proponuje też przekształcenie Narodowego Funduszu Zdrowia i zastąpienie go systemem z większą konkurencją, ale bezpiecznym dla pacjentów.

Podkreślił, że wypracowaniu spójnych, całościowych rozwiązań będą służyć konsultacje z różnymi środowiskami, które właśnie rozpoczął. - To co mam jako pomysły chcę skonsultować, żeby zaproponować spójne rozwiązania, żeby to nie było szarpane(..). Jeżeli to będą tylko elementy, ale nie będzie pomysłu na całość to będzie to patchwork, a patchworki nie działają - zaznaczył lider NowoczesnaPL.

Według niego konsultacje ze specjalistami w około 20 obszarach tematycznych będą trwały przez czerwiec i lipiec. Pod koniec lipca powinien wyłonić się z nich spójny, całościowy program ruchu NowoczesnaPL.

- Chcę trafić do tych, którzy wierzą, że tylko pracą możemy się bogacić i nie ma nic za darmo, ale wierzą też w sprawiedliwość i taki system społeczny, który pomaga ludziom nie becikowymi tego świata tylko poprzez podanie wędki - zadeklarował.

W ramach rozpoczętego objazdu po Polsce lider stowarzyszenie zamierza się też spotykać z mieszkańcami kilkunastu miast.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy