Reklama

Reklama

Paweł Mucha: Wypowiedź lidera PO w sprawie kandydatów na I prezesa SN jest niedopuszczalna

Wypowiedź lidera PO Borysa Budki o tym, że jedynym kandydatem Zgromadzenia Ogólnego SN na stanowisko I prezesa jest sędzia Włodzimierz Wróbel jest "niedopuszczalna i nieprawdziwa" - ocenił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Wybór I prezesa SN to prerogatywa prezydenta - dodał.


Podczas sobotnich obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN sędziowie wyłonili pięciu kandydatów na stanowisko I prezesa sądu. W sobotnim głosowaniu Włodzimierz Wróbel uzyskał 50 głosów, Małgorzata Manowska - 25 głosów, Tomasz Demendecki - 14 głosów, Leszek Bosek - 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka - 2 głosy.

Ostatecznego wyboru na sześcioletnią kadencję na tym stanowisku dokona prezydent.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha był pytany w niedzielę w TVP Info, kiedy prezydent zdecyduje, który z pięciu przedstawionych mu kandydatów zostanie I prezesem Sądu Najwyższego. Mucha podkreślił, że "Sąd Najwyższy odgrywa ogromną rolę, jeżeli chodzi o funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości". "Miliony Polaków oczekują, że skończą się dyskusje na temat problemów sędziowskich, dyskusje sędziów o sędziach, a będziemy mogli powiedzieć, że SN działa bardzo sprawnie, wykonuje swoje funkcje" - powiedział Mucha.

Reklama

Pytany, jak Kancelaria Prezydenta interpretuje słowa lidera PO Borysa Budki, który napisał na Twitterze: "Jedynym kandydatem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN na stanowisko Pierwszego Prezesa jest sędzia Wróbel. Pozostałych, którzy nie uzyskali większości głosów, nie należy traktować jako kandydatów. Powołanie któregokolwiek z nich przez PAD będzie złamaniem Konstytucji".

Według Muchy jest to wypowiedź "niedopuszczalna i nieprawdziwa". "Mamy pięciu kandydatów, którzy zostali wybrani przez Zgromadzenie Ogólne. Widzimy, jakiego kandydata ma PO, natomiast polska konstytucja nie stanowi o tym, że PO wybiera I prezesa Sądu Najwyższego, tylko stanowi o tym, że ten wybór przypisany jest jako prerogatywa prezydentowi RP" - powiedział wiceszef KPRP.

"Polityzacja wymiaru sprawiedliwości"

Jak dodał, jest dla niego "szokujące, że polityk wypowiada się w takich kategoriach, jakby był sędzią SN, to znaczy imiennie wskazuje kandydata, kiedy ta kompetencja jest przypisana prezydentowi".

"Mamy dzisiaj niestety do czynienia z polityzacją wymiaru sprawiedliwości. Politycy i część sędziów, czy część elity sędziowskiej publicznie wypowiada swoje poglądy polityczne. Sędziowie powinni być apolityczni, a politycy nie mogą się mieszać w procedurę wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, bo to prerogatywa prezydenta, a nie posłów tej czy innej partii politycznej czy liderów partyjnych" - stwierdził Mucha.

Z końcem kwietnia zakończyła się kadencja poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, dlatego konieczny jest wybór nowego I prezesa SN. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wskazało kandydatów na Gersdorf po sześciu dniach obrad.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy