Reklama

Paweł Mucha w RMF: Pan prezydent nikogo do żadnych spółek nie posyła

„Pani minister Małgorzata Sadurska jest szefem kancelarii prezydenta, wykonuje swoje obowiązki i taki stan rzeczy mamy obecnie. Jeżeli chodzi o kwestię na przyszłość, to wracałbym do przepisu art. 143 Konstytucji” - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prezydencki minister Paweł Mucha, pytany o to, dlaczego prezydencka kancelaria nie zaprzecza doniesieniom o przejściu Małgorzaty Sadurskiej z kancelarii prezydenta do władz PZU.

Marcin Zaborski, RMF FM: Minister Paweł Mucha jest gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Dzień dobry.

Paweł Mucha: - Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu. 

Zastępca szefa kancelarii prezydenta, a wkrótce - kto wie - może autor podręcznika pt. "Jak zrobić błyskawiczną karierę w Pałacu Prezydenckim"?

- Panie redaktorze, ja mam ten ogromny zaszczyt, że współpracuję z panem prezydentem. Faktycznie mi ten zaszczyt pan prezydent uczynił, że powołał mnie najpierw na sekretarza stanu i zastępcę szefa kancelarii. Już mijają dwa miesiące jak jestem zastępcą szefa kancelarii. 

I teraz jest pan pierwszy w kolejce do tronu po Małgorzacie Sadurskiej.

- Natomiast w tej sprawie, w której pan redaktor chciałby mnie pytać, mam tylko jedną krótką wypowiedź czy jedno krótkie oświadczenie: zgodnie z przepisami Konstytucji RP pan prezydent powołuje i odwołuje szefa kancelarii, to wprost wynika z artykułu 143. Konstytucji RP.

Reklama

I może pan dzisiaj wykluczyć, że powoła pana na szefa kancelarii prezydenta? 

- I to jest kompetencja wyłączna pana prezydenta, jeśli chodzi o o informowanie opinii publicznej co do tego, kto będzie powołany, czy w ogóle informowanie o tych okolicznościach... Czyli w tej sprawie bez komentarza.

Jednak o komentarz będę pytał troszkę w innej sprawie. Bo pytanie brzmi tak: dlaczego kancelaria prezydenta nie zaprzecza nieoficjalnym doniesieniom o możliwym przejściu minister Małgorzaty Sadurskiej z kancelarii prezydenta do władz PZU?

- Tak jak powiedziałem, powołanie, odwołanie szefa kancelarii, to są okoliczności, co do których informuje bezpośrednio pan prezydent. Jeżeli takie okoliczności miałyby mieć miejsce, to będzie w tym zakresie na pewno komunikat pałacu prezydenckiego, ale tego wątku rozmowy nie kontynuował...

Pytam o zupełnie co innego, panie ministrze. Jeśli to są plotki, to o czym słyszymy, że pani minister Sadurska ma się znaleźć we władzach PZU, to są to plotki, które budują autorytet kancelarii prezydenta? 

- Pani minister Małgorzata Sadurska jest szefem kancelarii prezydenta, wykonuje swoje obowiązki i taki stan rzeczy mamy obecnie, a tak jeżeli chodzi o kwestie o przyszłość, to wracałbym do przepisu artykułu 143. konstytucji, a z chęcią bym z panem redaktorem rozmawiał na te tematy, które miały być przedmiotem naszej rozmowy, czyli zwłaszcza ta moja główna rola, bo tam redaktor...

Panie ministrze, to też ma być temat naszej rozmowy i do tego, o czym pan chciałby rozmawiać, na pewno dojdziemy, proszę się nie martwić, ale to też jest ważna sprawa. Bo jeśli to nie są plotki, że pani Małgorzata Sadurska, pani minister, ma się znaleźć we władzach PZU, to jednak dopytuję: czy to są standardy, które popiera, akceptuje, promuje prezydent Andrzej Duda?

- Panie redaktorze, umawialiśmy się, że będziemy rozmawiać w sprawach dotyczących tej materii, która jest przedmiotem mojej aktywności w kancelarii prezydenta. A takim przedmiotem mojej aktywności w kancelarii prezydenta jest przede wszystkim kwestia związana z aktywnością związaną z konsultacyjnym referendum konstytucyjnym, które pan prezydent 3 Maja zapowiedział...

Wkrótce cała treść rozmowy

W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski pytał Pawła Muchę o możliwe pytanie o przyjmowaniu uchodźców w referendum ws. konstytucji. "To jest dobre pytanie, dlatego że można mówić o dwóch kontekstach. Niektórzy mówią, że pytanie o uchodźców w ogóle może być pytaniem potencjalnie referendalnym, natomiast gdyby miało to być pytanie, które jest w materii pytań w referendum konsultacyjnym, to musielibyśmy wskazać jakiś kontekst konstytucyjny. Ja na pierwszy rzut oka powiedziałbym, że jest to trudna rzecz, ale ja tego definitywnie dzisiaj nie wykluczam" - stwierdził minister w kancelarii prezydenta. 

Był też pytany o słowa prezydenckiego doradcy prof. Andrzeja Waśki o rodzicach będących przeciw reformie edukacji, których nazwał "sfrustrowanymi, w stanie pobudzenia". "Porozmawiam z panem profesorem, zapytam, co miał na myśli" - zadeklarował Mucha dodając, że "pozytywnie ocenia jego pracę". Czy dojdzie do spotkania prezydenta i inicjatywy referendalnej ws. oświaty? "Myślę, że gdyby był wniosek o spotkanie i jeżeli będzie taki wniosek, to takie spotkanie będzie miało miejsce. Według mojej wiedzy nie było takiego zgłoszenia ani deklaracji co do spotkania pana ministra Dery z tymi osobami" - mówił gość RMF FM.

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy