Reklama

Paweł Mucha: Prezydent planuje około 10 pytań w referendum

Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z prezydium klubu Kukiz'15 poinformował, że planuje ok. 10 pytań referendalnych "z uwagi na materię konstytucyjną i ważkie problemy, które są już dziś zgłaszane" - powiedział w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Poniedziałkowe spotkanie odbyło się na prośbę Pawła Kukiza i było kolejnym z cyklu rozmów poświęconych kwestii zaproponowanego przez prezydenta referendum dot. konstytucji. W czwartek Duda rozmawiał z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim.

Mucha poinformował na briefingu po spotkaniu prezydenta z politykami Kukiz'15, że został on sam na nim wskazany jako osoba do "kontaktu roboczego" w sprawie dalszych konsultacji, także politycznych dot. referendum. Zapewnił, że prezydent jest otwarty na rozmowy zarówno z przedstawicielami organizacji pozarządowych jak i partii politycznych, jeśli wyrażą oni taką prośbę.   

Reklama

Pytany był jak Andrzej Duda odnosi się do postulatu klubu Kukiz'15, by w referendum zadano tylko jedno pytanie - o to czy powinno się dokonać zmiany konstytucji.

"Jeśli chodzi o sprawę jednego pytania, to ta sprawa rozwinęła się w ten sposób, że pan prezydent mówił, że planuje tych pytań ok. 10 z uwagi na materię konstytucyjną i na ważkie problemy, które są już dziś zgłaszane i że chce, by to było odwzorowanie dyskusji z obywatelami" - odpowiedział Mucha. "Myślę, że tu nie było takiego oczekiwania ze strony pana przewodniczącego (Kukiz'15), po wysłuchaniu pana prezydenta, aby to było tylko jedno pytanie" - dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Jak relacjonował, podczas spotkania Paweł Kukiz "podkreślał, że jest dla niego ważne, by to pytanie pojawiło się i to artykułował". "Ale w toku rozmowy takich potencjalnych pytań pojawiało się zdecydowanie więcej niż jedno" - zaznaczył. 

Mucha poinformował też, że w czasie rozmowy poruszono kwestię postulatu referendum dwudniowego. "I prezydent powiedział, że będzie to poważnie analizowane przez osoby uprawnione. Pan prezydent takiego rozwiązania nie wyklucza, natomiast na dziś go nie przesądzamy" - zaznaczył. 

Kiedy referendum ws. uchodźców?

"Podczas spotkania z politykami klubu Kukiz'15 prezydent wskazywał, że w jego przekonaniu, referendum w sprawie uchodźców mogłoby się odbyć wraz z datą wyborów parlamentarnych. Byłoby to wskazanie na przyszłość dla kolejnego Sejmu, co do poglądów Polaków w tej sprawie" - podkreślił na poniedziałkowym briefingu pod Pałacem Prezydenckim Mucha.

Pytany o sens przeprowadzenia referendum ws. uchodźców przy stanowczym stanowisku rządu w tej sprawie Mucha odparł, że chodzi o bezpieczeństwo obywateli RP w przyszłości.

"My wiemy jaki jest pogląd obecnego rządu na ten temat, ale chodzi nam o rozstrzygnięcie, które byłoby równoczesne, byłaby to incydencja czasowa i nieprzypadkowa wraz z wyborami parlamentarnymi. Taki jest sens pewnego wskazania dla przyszłego polskiego rządu niezależnie od tego, jakie ugrupowania by go tworzyły" - zaznaczył Mucha.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym wywiadzie dla "Super Expressu" zapowiedział, że 11 listopada 2018 roku odbędzie się referendum konstytucyjne, z kolei w dniu wyborów parlamentarnych w 2019 r. - drugie referendum dotyczące kwestii emigrantów. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama