Reklama

Reklama

Paweł Kukiz może spotkać się z prezydentem Dudą. Wśród tematów m.in. sędziowie pokoju

Poprosiłem o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, możliwe że dojdzie do niego w przyszłym tygodniu - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że termin spotkania będzie ustalony po powrocie prezydenta z USA. Rozmowa ma dotyczyć sędziów pokoju i obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że Kukiz poprosił o spotkanie z prezydentem w przyszłym tygodniu. Pytany, czy wiadomo już czy i kiedy odbędzie się ta rozmowa, odparł: "Pan prezydent jest w Nowym Jorku, natychmiast jak wyląduje, będę z nim o tym rozmawiał".

Głównym tematem rozmów, jak przekazał Kukiz, ma być temat skierowania do Sejmu projektu ustawy o sędziach pokoju, którą opracowuje zespół powołany przy prezydencie pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz'15 ws. sędziów pokoju.

"Mogliby orzekać w drobnych sprawach"

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Reklama

Drugim ważnym tematem, o którym chce rozmawiać z prezydentem Kukiz, jest zmiana ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej i w związku z tym chciałby, aby na spotkaniu był także Rafał Górski z inicjatywy "Obywatele decydują".

- Poprosimy prezydenta, aby z jego kancelarii wyszedł ten projekt - powiedział. - Chcemy, aby w ustawie zapisać możliwość zdigitalizować zbierania podpisów. Obecnie przy RODO zebranie 100 tysięcy podpisów jest bardzo trudne - dodał Kukiz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama