Reklama

Reklama

Patryk Jaki: Wyrzucenie posłów z PO to śmieciowe standardy

Wiceminister sprawiedliwości skomentował decyzję zarządu PO odnośnie wykluczenia z partii trzech posłów. Wyrzucenie ich ze struktur partyjnych za głosowanie zgodnie ze swoim sumieniem, to śmieciowe standardy i niszczenie moralne opinii publicznej - uważa Patryk Jaki.

Jaki odniósł się na Twitterze do czwartkowej decyzji zarządu PO o wykluczeniu z partii trzech posłów: Marka Biernackiego, Joanny Fabisiak i Jacka Tomczaka za złamanie dyscypliny podczas głosowań nad projektami ws. zmian w prawie aborcyjnym.

Politycy ci opowiedzieli się - odwrotnie niż chciał klub PO - za odrzuceniem projektu komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" i za skierowaniem do sejmowej komisji propozycji komitetu "#ZatrzymajAborcję". Posłów, którzy nie wzięli udziału w tych głosowaniach, czekają kary klubowe.

Wojna dwóch projektów

"Wyrzucić z PO posłów za głosowanie zgodnie ze swoim sumieniem i to jeszcze za obroną życia dzieci niepełnosprawnych. A tolerować aferzystów, ludzi odpowiedzialnych za gigantyczne afery + HGW? Śmieciowe standardy i niszczenia moralne przestrzeni publicznej" - ocenił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Reklama

Sejmowa większość zdecydowała w środę, że obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakładający liberalizację obowiązujących przepisów w sprawie aborcji, nie będzie procedowany. Do skierowania tego projektu do dalszych prac w sejmowej komisji zabrakło 9 głosów. Z kolei propozycja Komitetu Obywatelskiego "#ZatrzymajAborcję", zaostrzająca przepisy, trafiła do dalszych sejmowych prac.

Podczas obu środowych głosowań klub Platformy podzielił się - zdecydowana większość jego członków opowiedziała się za skierowaniem do dalszych prac pierwszego z projektów i odrzuceniem drugiego. Fabisiak, Biernacki i Tomczak głosowali odwrotnie - chcieli odrzucenia propozycji liberalizującej obecne prawo i dalszych prac nad projektem zaostrzającym obecne przepisy. Część posłów PO nie wzięła udziału w głosowaniach; większość z nich była obecna tego dnia w Sejmie.

Kara za brak dyscypliny

W sprawie zmian w prawie aborcyjnym w klubie Platformy obowiązywała dyscyplina, nałożona w środę przez zarząd i władze klubu parlamentarnego. W czwartek zarząd ukarał tych, którzy nie zastosowali się do rekomendacji kierownictwa ugrupowania.

"Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej jednomyślnie podjął dwie decyzje - po pierwsze o wykluczeniu z PO trojga posłów, którzy głosowali sprzecznie z dyscypliną określoną wczoraj przez Zarząd Krajowy. Tych troje posłów wykluczonych z partii to: poseł Marek Biernacki, pani poseł Joanna Fabisiak i pan poseł Jacek Tomczak" - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec.

Lider Platformy powiedział PAP, że jest mu przykro z powodu konieczności rozstania z trójką klubowych kolegów. "Jest mi przykro, ale tutaj trzeba reagować w zdecydowany sposób, bo mieliśmy dyscyplinę i niestety troje posłów głosowało inaczej - głosowało za projektem radykalnie zaostrzającym ustawę antyaborcyjną. Nie można tego zaakceptować, stąd decyzja, jednogłośna decyzja zarządu" - podkreślił Schetyna.

Reklama

Reklama

Reklama