Reklama

Reklama

Patryk Jaki obronił dysertację o więziennictwie. Odpowiada na krytykę

Niedawno były wiceminister sprawiedliwości obronił doktorat, który wydał w formie książki. Teraz broni się przed zarzutami mediów pod adresem jego promotora i recenzentów.

28 listopada Patryk Jaki poinformował na Facebooku, że udało mu się obronić doktorat. Jego rozprawa nosi tytuł "Służba Więzienna w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej" i, jak opisuje to sam zainteresowany, dotyczy możliwości wykorzystania Służby Więziennej w systemie bezpieczeństwa Polski. Europoseł pisze między innymi o wykorzystaniu dziesiątek tysięcy funkcjonariuszy SW w sytuacjach kryzysowych. Swojej dysertacji bronił na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.

Patryk Jaki, będąc wiceministrem sprawiedliwości w resorcie Zbigniewa Ziobry, zajmował się między innymi Służbą Więzienną. Jak możemy przeczytać na stronie Uniwersytetu Opolskiego, jest przewodniczącym Polskiej Rady Penitencjarnej i Rady Głównej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym oraz autorem reformy polskiego systemu penitencjarnego. Jego zainteresowanie systemem więziennictwa nie budzi wątpliwości. Media zwróciły jednak uwagę na to, że Jaki nie bronił się na swoim macierzystym Uniwersytecie Opolskim, a promotor jego pracy oraz recenzenci w swoim dorobku badawczym nie mają prac związanych z poruszaną przez niego tematyką.

Reklama

Z prośbą o komentarz zwrócił się do Jakiego portal wirtualnapolska.pl. "Ten zarzut świadczy o złej woli i braku wiedzy ludzi, którzy o tym piszą. Doktorat zawsze powinien być czymś ‘nowym, innowacyjnym’ - więc nigdy nie jest tak, że recenzent zajmuje się sprawą, o której pisze doktorat - bo wtedy nie byłoby doktoratu. Tym bardziej, że nie ma w Polsce szkoły, która miałaby prawo przyznawać doktoraty ze ‘Służby Więziennej’" - stwierdził europoseł. Dodał także, że zdecydował się na doktoryzowanie się na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, bo to jedna z najlepszych szkół w Polsce zajmująca się bezpieczeństwem, a jego praca dotyczy właśnie bezpieczeństwa.

Jaki odniósł się także do podważania kompetencji recenzentów w kontekście tematyki, jaką zajął się w swojej pracy. "Pan prof. Kopczyński [recenzent - przyp. red.] jest autorem ponad 500 publikacji w różnych językach o wielu wymiarach bezpieczeństwa (nie tylko lotnictwie jak pisze autor tekstu), otrzymał tytuł od Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Promotorem pracy był dr hab. Bogdan Grenda - dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego. Wyżej wymienieni w większości swoich publikacji naukowych zajmowali się elementami systemu bezpieczeństwa państwa (a nie tylko lotnictwem)" - stwierdził.     

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje