Reklama

Partie wybrały szefów delegacji w Parlamencie Europejskim

Nowo wybrany europoseł Andrzej Halicki został w piątek szefem delegacji PO i PSL w Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Szefem delegacji SLD został Bogusław Liberadzki. Z kolei, jak poinformował europoseł PiS Ryszard Czarnecki, na stanowisku szefa delegacji PiS w PE można spodziewać się kontynuacji - jej dotychczasowym szefem był Ryszard Legutko, ale formalne decyzje w tej sprawie zapadną w przyszłym tygodniu.

Andrzej Halicki szefem europosłów PO i PSL w EPL

Do spotkania nowych deputowanych, reprezentantów Platformy Obywatelskiej, doszło w piątek w Warszawie przy okazji uroczystości, podczas której polskim europosłom wręczono zaświadczenia o wyborze do PE.

"Dokonaliśmy wyboru na dwie pierwsze funkcje - przewodniczącego delegacji i jej skarbnika" - powiedział Andrzej Halicki, nowy lider europosłów PO i PSL, którzy należą do Europejskiej Partii Ludowej. "Dla mnie oznacza to, że jadę na początku przyszłego tygodnia rozmawiać o statusie polskiej delegacji i jej reprezentacji w poszczególnych, kluczowych miejscach w Parlamencie Europejskim" - podkreślił europoseł PO.

Reklama

Skarbnikiem został Jarosław Duda (PO). Zgodnie z funkcjonującymi od lat ustaleniami między PO i PSL, ludowcy mają jeszcze w piątek wskazać współprzewodniczącego delegacji polskiej w EPL.

Halicki zwrócił uwagę, że wynik wyborczy Koalicji Europejskiej - 38,5 proc. głosów - dał Platformie i PSL łącznie drugą co do wielkości, po Niemcach, delegację narodową w PE. "Mamy z jednej strony znakomitych, doświadczonych, z dobrą reputacją parlamentarzystów, z drugiej też osoby, które z kolei mogą wnieść swoje polskie doświadczenie" - zaznaczył europoseł Platformy.

Andrzej Halicki to od lat bliski współpracownik szefa PO Grzegorza Schetyny. W minionej kadencji europarlamentu szefem delegacji polskiej w EPL był Janusz Lewandowski.

Czarnecki: Można spodziewać się kontynuacji na stanowisku szefa delegacji PiS

"Dotychczasowym szefem delegacji PiS w Parlamencie Europejskim był Ryszard Legutko i można spodziewać się kontynuacji na tym stanowisku, ale formalne decyzje w tej sprawie zapadną w przyszłym tygodniu" - poinformował europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Czarnecki, który tak jak Legutko ponownie został europosłem, poinformował, że szefa frakcji PiS w PE nominuje prezes partii Jarosław Kaczyński. "Ten wybór pojawi się w przyszłym tygodniu, natomiast zawsze kandydata wskazuje Jarosław Kaczyński" - powiedział europoseł PiS. "Można się spodziewać, że tutaj będzie kontynuacja. Do tej pory szefem delegacji i frakcji był Ryszard Legutko" - dodał europoseł.

Liberadzki szefem delegacji SLD

Szefem delegacji SLD w Parlamencie Europejskim kadencji 2019-2024 został Bogusław Liberadzki, a Marek Balt skarbnikiem - poinformowała rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska.

51 polskich posłów do Parlamentu Europejskiego kadencji 2019-2024 rozpocznie pracę w Brukseli za kilka tygodni; 52. europoseł obejmie mandat po formalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3. Frekwencja w eurowyborach wyniosła 45,68 proc.

Spurek: Biedroń będzie szefem delegacji Wiosny

"Robert Biedroń będzie szefem delegacji europosłów Wiosny" - poinformowała Sylwia Spurek, jedna z trójki nowo wybranych eurodeputowanych tego ugrupowania.

Mandaty obejmie trzech europosłów Wiosny: Robert Biedroń, Sylwia Spurek i Łukasz Kohut.

Wiosna Roberta Biedronia, jak poinformowało w środę źródło w Brukseli, przesłała do Parlamentu Europejskiego deklarację, że chce dołączyć do centrolewicowej grupy Socjalistów i Demokratów.

Szefem delegacji PO-PSL w PE został Andrzej Halicki; formalna decyzja ws. wyboru szefa delegacji PiS w Parlamencie Europejskim zapadnie w przyszłym tygodniu, ale europosłowie PiS mówią, że można spodziewać się kontynuacji na tym stanowisku. Dotychczasowym szefem delegacji PiS w PE był Ryszard Legutko. Szefem delegacji SLD w PE został Bogusław Liberadzki. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy