Reklama

Partia Razem: Niech Santander pokaże umowy z czasów prezesury Morawieckiego

Partia Razem zwraca się do Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK) o ujawnienie rejestru umów z politykami oraz fundacjami kierowanymi przez polityków, zawartymi gdy bankiem tym kierował Mateusz Morawiecki.

W czwartek portal Onet opublikował fragmenty rozmowy z 2013 r. obecnego szefa rządu z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PGE Krzysztofem Kilianem i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską, w której pojawia się m.in. kwestia zatrudnienia byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Aleksandra Grada.

Jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg stwierdził w poniedziałek, że z taśm wynika, że obecny premier brał udział w "politycznej korupcji".

"Mówimy o przelewaniu dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy złotych na konta różnego rodzaju fundacji, czy stowarzyszeń powiązanych z politykami po to, żeby - jak rozumiem - kupić sobie ich lojalność, a w przyszłości kupić ich usługi. To, co widać, co słychać na tych taśmach to jest dosyć przerażający obraz sitwy, w której panowie z PO i panowie z PiS przed kamerami ze sobą walczą, a kiedy tylko kamery się wyłączą to załatwiają ze sobą deale" - powiedział Zandberg.

Reklama

Poinformował, że Partia Razem zwraca się do Banku Santander (dawniej BZ WBK) o ujawnienie rejestru wszystkich umów z politykami oraz fundacjami kierowanymi przez polityków lub byłych polityków, które zostały podpisane w czasie, kiedy na czele tego banku w Polsce stał Mateusz Morawiecki. "Tego wymaga interes publiczny. Polki i Polacy mają prawo się dowiedzieć, którzy politycy są utrzymankami sektora bankowego" - powiedział Zandberg.

Jak dodał, "Bank Santander powinien ujawnić te umowy jak najszybciej". "Mamy prawo wiedzieć, komu z PO i komu z PiS pan Morawiecki fundował badania, 'czy coś', jak to określił na taśmach za 70 czy 100 tys. złotych. To jest sprawa najwyższej wagi także dlatego, że premierem Rzeczpospolitej jest człowiek, który mówi bardzo jednoznacznie o podpisywaniu fikcyjnych umów, o wystawianiu fikcyjnych, niezgodnych z prawdą dokumentów po to, żeby wypompować pieniądze klientów banku na prywatne konta zaprzyjaźnionych z nim polityków" - mówił Zandberg.

"Zapytajcie go tak po cichu"

Nawiązał w ten sposób do tego, że według publikowanych stenogramów, w pewnym momencie nagranej rozmowy Mateusz Morawiecki pyta, czy Aleksander Grad "ma jakąś fundację, stowarzyszenie albo firmę", a potem zwraca się do pozostałych uczestników rozmowy: "Zapytajcie go tak po cichu. Ja bym spróbował tak bardziej jednorazowo. Pięć dych czy siedem, czy stówkę mu damy na jakieś badania czy na coś".

Zandberg powiedział, że jeśli Bank Santander będzie chciał "kryć" swojego dawnego prezesa, to Partia Razem podejmie kolejne kroki. "Jeżeli Santander nie ujawni tych umów, to Partia Razem podejmie kolejne kroki prawne w tej sprawie, ale nie tylko prawne. Jesteśmy w kontakcie z naszymi przyjaciółmi z hiszpańskiej lewicy i zadbamy o to, żeby także tam, skąd Santander się wywodzi, gdzie ma siedzibę, ta sprawa uwikłania Banku Santander w potencjalną korupcję polityczną stała się głośna" - podkreślił Zandberg.

Ponadto, Partia Razem domaga się też od TVP ujawnienia informacji o tym, czy stacja posiada kolejne taśmy nagrane w restauracji Sowa i Przyjaciele. "Partia Razem zwraca się do TVP o to, żeby po pierwsze odpowiedziała jednoznacznie, czy prawdą jest, że posiada kolejne taśmy nagrane w restauracji Sowa i Przyjaciele, a po drugie, czy prawdą jest, że te kolejne taśmy obciążają jeszcze mocniej premiera Morawieckiego" - powiedział Zandberg. "Niech TVP nie kryje Mateusza Morawieckiego bo to, co Mateusz Morawiecki zrobił, jest absolutnie niewybaczalne i skandaliczne" - dodał.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy