Reklama

Para prezydencka na Gali Orszaku Trzech Króli

VIII Gala Orszaku Trzech Króli odbyła się w poniedziałek w Teatrze Dramatycznym w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. W gali zorganizowanej przez Fundację Orszak Trzech Króli wzięli udział także metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskup Henryk Hoser, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele szkół, które brały udział w przygotowaniu wydarzenia. Wystąpił zespół muzyczny Arka Noego i dzieci ze szkół im. Cecylii Plater-Zyberkówny.

Prezydent Duda podziękował za inicjatywę orszaku - "nową religijną tradycję stworzoną przez świeckich". "Niebywałą, bo łączy ona w sposób niebywały (...) 420 miast w Polsce, 16 miejsc już za granicą, które zaraziliście Państwo tą swoją piękną ideą - czegoś, co dla mnie jest nowoczesnym katolicyzmem" - powiedział prezydent.

"To prawdziwy, nowoczesny katolicyzm. Coś, co interesuje nie tylko nas, katolików, ale myślę, że interesuje także wielu ludzi niewierzących, bo jest po prostu atrakcyjne. To pokazuje atrakcyjność naszej religii, i to jest piękne, bo dzięki temu rzeczywiście następuje budowanie wspólnoty, jej poszerzanie, powiększanie" - mówił prezydent Duda o Orszaku Trzech Króli.

Reklama

Kard. Nycz ocenił, że orszak ma wymiar religijny dla osób wierzących, ale także kulturalny i "potężny wymiar wspólnototwórczy, tak bardzo potrzebny ojczyźnie" - ocenił. Dodał, że inicjatywa jest także odpowiedzą na zapotrzebowanie ludzi na tego rodzaju przedsięwzięcia.
Maciej Marchewicz z Fundacji Orszaku Trzech Króli przypomniał, że ogólnopolska inicjatywa rozpoczęła się osiem lat temu od zorganizowania pierwszego marszu "siłami małej, warszawskiej szkoły dla chłopców". Dodał, że impreza spotkała się z tak dużą życzliwością mieszkańców, że po trzech latach dołączyło do niej kilkanaście warszawskich szkół.

6 stycznia ulicami Warszawy Orszak Trzech Króli przeszedł po raz ósmy, w tym roku pod hasłem: "Nade wszystko miłosierdzie". Po raz pierwszy w ośmioletniej tradycji do orszaku dołączył prezydent RP. Orszakowi przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Uczestniczyły w nim tysiące wiernych, w większości zgromadzonych wzdłuż trasy. Orszak przybył do stajenki usytuowanej na pl. Piłsudskiego. Kulminacyjnym momentem był pokłon Dzieciątku, złożony przez Trzech Króli. Organizatorem warszawskich orszaków (drugi odbył się na Targówku) jest Fundacja Orszak Trzech Króli; przygotowały je szkoły katolickie i lokalne społeczności.

Według organizatorów w orszakach Trzech Króli zorganizowanych 6 stycznia w 420 miejscowościach w całej Polsce i 16 miastach za granicą świętowało nawet 1 mln osób.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy