Reklama

Reklama

Papież podjął decyzję. Ksiądz prałat Artur Ważny nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej

Ksiądz prałat Artur Ważny - ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej - został mianowany biskupem pomocniczym w tej diecezji. Decyzję papieża Franciszka ogłosiła w sobotę Stolica Apostolska.

Ojciec Święty przydzielił księdzu prałatowi tytularną stolicę Mazaca (łac. Diocesis Mazacensis) obecnie na terenie Algierii. Jest to 14. biskup pomocniczy w historii diecezji tarnowskiej.

Nominat dołączy do posługujących w diecezji biskupów pomocniczych: bpa Stanisława Salaterskiego i bpa Leszka Leszkiewicza. Trzeci z biskupów pomocniczych bp Wiesław Lechowicz jest delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i w związku z tym przebywa poza diecezją.

Kim jest ksiądz Artur Ważny?

Ksiądz Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie.

Reklama

W latach 1991-1995 był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, a w latach 1995-1999 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Od 1998 do 2007 roku był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wchodził także w skład Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Administracyjnej Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza i zespołu redakcyjnego pisma "Winda" - tarnowskiego dodatku do tygodnika "Droga" oraz sprawował posługę duszpasterza akademickiego w Tarnowie.

W latach 2007-2014 pełnił urząd proboszcza w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach.

W latach 2014-2019 był dyrektorem Wydziału do spraw Nowej Ewangelizacji w tarnowskiej kurii. Sprawował też obowiązki dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, kapelana samorządowców miasta Tarnowa, opiekuna wspólnoty Mężczyźni św. Józefa w Tarnowie, członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej i członka Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Od 2010 roku pełni posługę diecezjalnego egzorcysty, a od 2019 roku sprawuje obowiązki ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej i dyrektora Unii Apostolskiej Księży Diecezji Tarnowskiej. Jest też autorem książek i publikacji o tematyce pastoralnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy