Reklama

Reklama

Papcio Chmiel odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego

Order Orła Białego dla Henryka Jerzego Chmielewskiego - Papcia Chmiela. Prezydent Andrzej Duda zdecydował o pośmiertnym odznaczeniu słynnego autora komiksów.

Henryk Jerzy Chmielewski, rysownik, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 13 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Później nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Bródnowskim. Pogrzeb będzie miał charakter uroczystości państwowej.

Prezydent Duda zdecydował o pośmiertnym odznaczeniu Papcia Chmiela Orderem Orła Białego. Odznaczenie podczas uroczystości pogrzebowych przekaże rodzinie Chmielewskiego szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

Reklama

Artysta, twórca kultowych komiksów, Powstaniec Warszawski

Papcio Chmiel (niegdyś zwany także Dziadziem Chmielem) urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim.

Karierę rysownika komiksów Chmielewski rozpoczął, rysując dla "Świata Przygód", kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w "Świecie Młodych" humoreski takie jak "Półrocze bumelanta" (rok 1951) czy "Witek Sprytek" (lata 1955-56).

W 1956 R. wpadł na pomysł komiksu o Romku, A'Tomku i małpie wysłanej w kosmos - czyli Tytusie. Historia ta nie znalazła uznania w redakcji "Świata Młodych". Wydrukowano ją dopiero rok później, kiedy Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik. Od tamtego czasu aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach "Świata Młodych", a popularność komiksu przerosła oczekiwanie autora.

Od drugiej połowy lat 60., kiedy Tytus, Romek i A'Tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem "Urodziłem się w Barbakanie" oraz będącej drugim tomem tej biografii książki "Tytus zlustrowany".

Chmielewski był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2009 r. podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 r. prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej

Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej, ustanowione w 1705 r., a odnowione w 1921 r. i przywrócone w 1992 r. Nadawany jest za zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest także najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw. Po 1992 r. pierwszym odznaczonym był papież Jan Paweł II. Do końca ub. roku Orderem uhonorowano 227 osób.

Prezydent jest Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego, przewodniczącym Kapitule. W jej skład, obok Andrzeja Dudy, wchodzą obecnie: Bogusław Nizieński, Irena Zofia Romaszewska, Michał Kleiber, Adam Bujak oraz Bronisław Wildstein.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje