Reklama

Reklama

Państwowa Inspekcja Pracy o zaległym urlopie

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego za rok ubiegły upływa 30 września - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy. Pracodawca powinien udzielić urlopu w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo.

- Zdarza się jednak, że zatrudniony nie jest w stanie, na przykład z powodu choroby, wykorzystać całego urlopu w danym roku kalendarzowym - zwraca uwagę rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska. Dodaje, że pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop nawet bez zgody zatrudnionego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Nie wchodzi także w grę wybór - urlop albo pieniądze za urlop.

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że wzrasta odsetek pracodawców, którzy nie udzielają pracownikom urlopów wypoczynkowych w roku, w którym nabywają oni do nich prawo. Nie udzielają też urlopów zaległych.

Reklama

Wynika to z zatrudnienia zbyt małej liczby pracowników w stosunku do potrzeb firmy. Danuta Rutkowska zwraca uwagę, że pracodawcy, z którego winy zaległy urlop nie zostanie wykorzystany, grozi grzywna do 30 tysięcy złotych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy