Reklama

Pakiet onkologiczny zawierał wiele błędów. Będą korekty

Ministerstwo Zdrowia zleciło ponowną wycenę świadczeń wykonywanych w ramach pakietu onkologicznego - dowiedział się dziennikarz RMF FM. Wcześniej 20 kluczowych środków onkologicznych w Polsce alarmowało, że tylko w ubiegłym roku zanotowało stratę w wysokości pół mld zł. Zawiadamiało o tym Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych.

- Szpitale onkologiczne, przy wycenie, jaką przy wdrożeniu pakietu onkologicznego zaproponowało Ministerstwo Zdrowia, znacznie tracą. Wycena leczenia onkologicznego w Polsce jest absolutnie nieadekwatna - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM profesor Adam Maciejczyk, prezes Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych oraz dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. 

Będzie ponowna wycena świadczeń

Z informacji dziennikarzy RMF FM wynika, że zmiany wycen mogłyby dotyczyć między innymi świadczeń z pakietu onkologicznego najbardziej - zdaniem onkologów - niedoszacowanych, w tym m.in. wstępnej i pogłębionej diagnostyki, radioterapii, a także zabiegów chirurgicznych, szczególnie w operacjach nowotworów piersi i układu pokarmowego, których jest najwięcej. 

Reklama

- Duża część kłopotów szpitali onkologicznych polega na tym, że pakiet onkologiczny w momencie wejścia w życie zawierał wiele błędów. Dlatego dokonujemy jego korekt. Chcemy, aby nowe przepisy dały szansę także szpitalom onkologicznym, aby miały się lepiej - odpowiada w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Jest już zlecenie do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, aby agencja porządnie wyceniła świadczenia, bo tu wydaje się, że jest duży nieporządek. Chcemy, aby te ceny były bardziej adekwatne do kosztów - dodaje szef resortu zdrowia.

Więcej nakładów na ochronę zdrowia

Jak podkreśla, "to kolejny sygnał, że potrzeba więcej pieniędzy w ochronie zdrowia". 

- Pamiętamy o tym, że jeżeli szpital onkologiczny ma kłopoty finansowe, to jasne że to przełoży się wkrótce na kłopoty pacjentów - zaznacza Konstanty Radziwiłł.

- Musimy w sposób solidny wykonać tę pracę. Szpitale mogą odczuć zmienione wyceny za kilka miesięcy. My musimy zmieścić się w środkach, które mamy do dyspozycji, ale ich jest po prostu za mało. Myślę, że powoli dojrzewamy do tego, że musimy wejść na ścieżkę, którą obecny rząd zapowiada i to jak najszybciej - to ścieżka większych nakładów na ochronę zdrowia. (...) Nowoczesna medycyna kosztuje, a szczególnie dobrze widać to w onkologii - dodaje minister zdrowia.

Michał Dobrołowicz

Więcej w RMF24

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy