Reklama

Reklama

Pakiet dla Młodych. Resort zdrowia o możliwości rezygnacji z ustnej części PES

- Równolegle do zarządzania kryzysem, jakim jest epidemia, przygotowujemy cały czas rozwiązania mające poprawić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej - mówił w poniedziałek w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski. - Największym priorytetem jest inwestowanie w ludzi, w systemie opieki medycznej, stąd Pakiet dla Młodych - podkreślił. - W tym pakiecie mamy m.in. kredyty dla studentów, poziom partycypacji w podejmowanych decyzjach, mamy produkt Młody Dydaktyk, (...) zasygnalizowaliśmy możliwość (...) zwolnienia z egzaminu ustnego przy dobrze zaliczonym egzaminie pisemnym - wyliczał z kolei wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Minister był gościem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie rozmawiał ze studentami i pracownikami naukowymi. Szef MZ mówił m.in. o Pakiecie dla Młodych - działaniach resortu podejmowanych w odpowiedzi na postulaty studentów uczelni medycznych.

- Spotykamy się w murach Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, to nie jest przypadkowe miejsce, to kolejne ze spotkań, które prowadzimy ze środowiskiem studentów bo niezależnie od sytuacji epidemicznej musimy również równolegle zajmować się sprawami systemowymi - wskazał minister.

Reklama

Adam Niedzielski: Priorytetem jest inwestowanie w ludzi

Akcentował, że resort stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają poprawiać jakość systemu opieki zdrowotnej.

- Przypomnę, że w czasie gdy rozwinęła się epidemia, przygotowaliśmy regulacje płacowe, które pozwoliły zakończyć spór ze środowiskiem medycznym. Te regulacje dają gwarancję finansową lekarzom, pielęgniarkom, przedstawicielom innych zawodów medycznych - powiedział minister. Gwarancję, która, jak kontynuował, oznacza systematyczny wzrost wynagrodzeń i rysuje perspektywy stabilności finansowej dla przyszłych medyków.

- Drugi obszar, którym zajmujemy się równolegle do pandemii, to kwestia zagadnienia jakości, czyli przygotowania takich rozwiązań, które będą promowały wysoką jakość w systemie opieki zdrowotnej - powiedział szef MZ.

Niedzielski wyliczał, że niedawno trafił do konsultacji projekt porządkujący szpitalnictwo. - Przyjęliśmy konstrukcję, że będziemy starali się wspierać procesy restrukturyzacyjne - wskazał. - Sieć szpitalnictwa w Polsce musi się porządkować, optymalizować - zaznaczył.

Pakiet dla Młodych ma - jak wyjaśniał minister - zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a podczas jej studiowania ułatwiać tę ścieżkę.

- Priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej, bo - jak przekonaliśmy się wielokrotnie podczas pandemii - głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastruktury, to ludzie - powiedział Niedzielski.

Siedem elementów Pakietu dla Młodych

Pakiet dla Młodych składa się z siedmiu elementów. 

- W tym pakiecie mamy m.in. kredyty dla studentów, poziom partycypacji w podejmowanych decyzjach, mamy produkt Młody Dydaktyk, poprzez który chcemy zachęcić młodych do pracy dydaktycznej, mamy produkt Praca dla Studenta, obszar zwiększania kompetencji i umiejętności, czyli m.in. komunikacja, problemy radzenia sobie z odpowiedzialnością, ze stresem, mamy obszar związany z kształceniem podyplomowym, czyli m.in. zasygnalizowaliśmy możliwość (...) zwolnienia z egzaminu ustnego przy dobrze zaliczonym egzaminie pisemnym. (...) To dzisiejsze spotkanie to pewne podsumowanie licznych spotkań ze studentami i możliwość powiedzenia studentom: dziękuję za udział w tej dyskusji - powiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

- Część zmian proponowanych w ramach Pakietu dla Młodych, to zmiany wyłącznie organizacyjne. Natomiast kolejna część - to zmiany legislacyjne - poinformował.

- Dla przykładu, jeśli chodzi o zmiany standardu kształcenia i produkt Praca dla Studenta, pan minister powołał specjalne zespoły, w skład których wchodzą przedstawiciele uczelni medycznych, ale również przedstawiciele rezydentów, studentów - powiedział. - Na efekty tych prac czekamy - koniec lutego i drugi produkt połowa marca - zapowiedział wiceszef MZ. - Oczywiście, te dwa elementy muszą się zakończyć kwestią uregulowań formalno-prawnych-  - dodał.

W czasie konferencji prasowej glos zabrała także Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów. - Dziękuję ministerstwu za gotowość i analizę kwestii, które uniemożliwiają wejście młodym pracownikom zawodów medycznych do systemu jako specjalista. Takie podejście ze strony resortu i wysłuchanie głosów rezydentów i studentów pozwoli na wprowadzenie zmian - powiedziała. Podkreśliła, że istotna dla rezydentów jest deklaracja o gotowości do rezygnacji z ustnej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. 

Zobacz też: Lawinowy skok zakażeń. Ponad 170-procentowy wzrost

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy