Reklama

Padł rządowy serwer. Trwają prace serwisowe

Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, poinformował, że na rządowym portalu trwają prace serwisowe. Pełna funkcjonalność ma zostać wznowiona za dwie godziny.

Na portalu gov.pl trwają prace serwisowe; usługi w podstawowej wersji zostaną przywrócone w ciągu 60 minut, a pełna funkcjonalność wznowiona za dwie godziny - poinformował pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

"Trwają prace serwisowe na portalu gov.pl - usługi w podstawowej wersji zostaną przywrócone w ciągu 60 minut, a pełna funkcjonalność wznowiona za 2 godziny" - napisał Cieszyński na Twitterze.

Na wniosek Polski UE potępiła ataki cybernetyczne

Na wniosek Polski Unia Europejska w piątek w oświadczeniu potępiła ataki cybernetyczne i działania dezinformacyjne Rosji wymierzone w państwa członkowskie. Wezwała też Rosję do ich zakończenia.

Reklama

"Na naszą prośbę rosyjskie cyberataki i działania dezinformacyjne wymierzone w Polskę i inne kraje UE wywołały silną reakcję. Unia Europejska potępia Rosję i wzywa do zakończenia jej szkodliwych działań w cyberprzestrzeni" - podało w piątek Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE na Twitterze.

Oświadczenie w imieniu UE wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił w nim, że niektóre państwa członkowskie UE doświadczają ataków cybernetycznych, wspólnie określanych jako Ghostwriter, i powiązały ich pochodzenie z Rosją.

- Takie działania są niedopuszczalne, ponieważ mają na celu zagrozić naszej integralności i bezpieczeństwu, demokratycznym wartościom i zasadom oraz podstawowemu funkcjonowaniu naszych demokracji. Te szkodliwe działania cybernetyczne są wymierzone w wielu członków parlamentów, urzędników państwowych, polityków oraz przedstawicieli prasy i społeczeństwa obywatelskiego w UE poprzez dostęp do systemów komputerowych i kont osobistych oraz kradzież danych. Działania te są sprzeczne z normami odpowiedzialnego zachowania państw w cyberprzestrzeni, przyjętymi przez wszystkie państwa członkowskie ONZ, i mają na celu podważenie naszych demokratycznych instytucji i procesów, w tym poprzez umożliwienie dezinformacji i manipulacji informacjami - wskazał Borrell.

Dodał też, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie zdecydowanie potępiają ataki cybernetyczne. - Wzywamy Federację Rosyjską do przestrzegania norm odpowiedzialnego zachowania państwa w cyberprzestrzeni - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy