Reklama

Reklama

Oszuści podszywają się pod bank Santander. Uwaga na fałszywe SMS-y

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy (NASK) ostrzega przed nową kampanią SMS, w ramach której oszuści podszywają się pod Santander Bank Polska. Jak podano, kłamliwe wiadomości naśladują komunikaty bankowości internetowej. Innym zagrożeniem są fałszywe platformy inwestycyjne, w których cyberprzestępcy powołują się na markę CD Projekt.

Jak poinformował zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej cyberprzestępcy starają się wyłudzić dane logowania klientów banku Santander, grożąc im rzekomym ograniczeniem dostępu do konta bankowego. 

NASK ostrzega, że w rozsyłanych wiadomościach SMS oszuści informują o zablokowaniu konta z powodu odnotowania "podejrzanej aktywności", aby skłonić potencjalną ofiarę do kliknięcia w zawarty w treści link.

"W rzeczywistości odsyła on na stronę z fałszywym panelem logowania, którego szata graficzna przypomina stronę banku Santander. Jeśli klient banku wpisze w niej swoje dane uwierzytelniające, grozi mu całkowita utrata środków finansowych z konta" - wyjaśnia Instytut w swoim komunikacie. 

Reklama

"Oszustwo wykryjemy, jeśli zachowamy spokój i czujność. Łatwo zauważymy wtedy błędy ortograficzne i interpunkcyjne w fałszywej wiadomości, a przede wszystkim dziwną postać zawartego w niej linku" - dodano. 

Akcje CD Projekt. Fałszywa platforma inwestycyjna

Zespół CSIRT NASK zaobserwował także nowe warianty kampanii phishingowej korzystającej z logotypów polskiej firmy CD Projekt. Jest ona skierowana do internautów, którzy liczą na osiągnięcie wysokich zysków w krótkim czasie. 

Osoby, które otrzymały zaproszenie do skorzystania z "niesamowitej okazji" poprzez fałszywą platformę, są zachęcane do przelania pieniędzy na podane konto bankowe. 

"W zamian oszuści zapewniali, że w krótkim czasie wpłacający otrzyma wielokrotność przelanej kwoty. W rzeczywistości oszustwo kończyło się utratą zainwestowanych pieniędzy" - ostrzega NASK. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy