Reklama

Reklama

Ostrów Mazowiecka. W obecności prezydenta Andrzeja Dudy otwarto Muzeum Dom Rodziny Pileckich

- Ten dom jest symbolem wychowania całego pokolenia - "Kolumbów" i Żołnierzy Niezłomnych - mówił powiedział prezydent Andrzej Duda w Ostrowi Mazowieckiej. W środę otwarto tam Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

- Ten dom jest symbolem wychowania całego pokolenia - "Kolumbów" i Żołnierzy Niezłomnych. Takie właśnie domy, jak ten, stały w całej Polsce - powiedział prezydent.

- Ta droga zaczyna się symbolicznie właśnie tutaj, w tym rodzinnym domu, w którym wychowała się i mieszkała małżonka rotmistrza Witolda Pileckiego, Maria Pilecka z domu Ostrowska. Nie ma cienia wątpliwości, że była wielką patriotką, jako kobieta, żona, matka - dodał prezydent.

List od Piotra Glińskiego

Tacy bohaterowie jak rotmistrz Witold Pilecki są dziś i będą wzorami dla kolejnych pokoleń młodych Polaków, a muzeum jako instytucja długiego trwania ma bardzo odpowiedzialne zadanie w tym zakresie - podkreślił w liście wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński.

Reklama

List odczytał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Szef MKiDN podkreślił w liście, że "otwierana dziś dla publiczności nowa instytucja kultury wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego politykę budowania sieci nowoczesnych muzeów". "To już ponad 300 projektów realizowanych w całej Polsce, a także poza jej granicami, na które zasługuje i oczekuje polskie społeczeństwo" - przypomniał. Jak podkreślił Piotr Gliński, "takie placówki jak ta [Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej - PAP] są bowiem fundamentem dla świadomego swojej historii społeczeństwa, a tym samym świadczą o jego wartości".

"Ostrowieckie muzeum to przede wszystkim przywracanie należytej pamięci cichym bohaterom walk o wolną Polskę i dowód na to, że zamysł władz komunistycznych, aby wymazać ich ze zbiorowej świadomości nie powiódł się" - podkreślił. "Tacy bohaterowie jak rotmistrz Witold Pilecki są dziś i będą wzorami dla kolejnych pokoleń młodych Polaków, a muzeum jako instytucja długiego trwania ma bardzo odpowiedzialne zadanie w tym zakresie" - zaznaczył.

Szef resortu kultury zaznaczył, że "znajdujemy się w wyjątkowym miejscu, w dawnym domu rodzinnym Marii Ostrowskiej, żony Witolda Pileckiego". "Nie sposób wyobrazić sobie lepszej przestrzeni do opowiedzenia losów rodziny Pileckich niż mury tego historycznego obiektu, niemego świadka tamtych wydarzeń" - podkreślił Piotr Gliński w liście.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Na mocy aneksu z 11 lipca 2019 r. Muzeum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a umowa z ministrem w sprawie współprowadzenia Muzeum Dom Rodziny Pileckich została przedłużona do 2030 r.

Wydarzenie otwarcia Muzeum Dom Rodziny Pileckich zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy