Reklama

Reklama

Ostatnie chwile "Szkieletora"

W Krakowie rozpoczęła się przebudowa tzw. "Szkieletora". Niechlubny symbol miasta, który straszył swoim widokiem w centrum miasta przez ponad 35 lat, ma się zmienić nie do poznania. Jednak zanim budynek zacznie nabierać nowych kształtów, robotnicy muszą zdemontować część konstrukcji.

Budowa biurowca Naczelnej Organizacji Technicznej, nazywanego przez mieszkańców Krakowa "Szkieletorem" rozpoczęła się w 1975 r. Inwestycji przez kilkadziesiąt lat nie udało się skończyć, a usytuowany w centrum miasta wysokościowiec był wykorzystywany jako "wieszak" na reklamy wielkopowierzchniowe. 

Od dawna inwestorzy przymierzali się do przebudowy, ale na planach się kończyło. Oficjalnie budowa została wznowiona 30 marca 2016 r, a budynek ma mieć nazwę "Unity Tower".

Zanim na placu budowy zacznie wyłaniać się "nowy" budynek, konieczne jest rozebranie części konstrukcji na dolnych poziomach. 

Nowy budynek będzie miał 27 pięter i 102,5 m wysokości. Oprócz głównej wieży na działce staną dwa inne budynki. W całym kompleksie powstaną biura i hotel.

Reklama

Budowa wieżowca rozpoczęła się w 1975 r., a wykonawcą inwestycji była firma Mostostal. W ciągu czterech lat udało się postawić szkielet liczący 24 piętra.

Na pierwszych dwóch miała powstać sala kongresowa na 500 osób, część gastronomiczna i usługowa. Na kolejnych piętrach planowano ulokowanie pomieszczeń administracyjnych i szkoleniowych, oraz sal konferencyjnych. Na piętnastym i szesnastym piętrze miała działać kawiarnia z tarasem widokowym, a powyżej hotel. 

Budowa została zatrzymana w 1979 r. ze względów ekonomicznych. 

Wysokościowiec znajduje się w jednej z najlepszych lokalizacji w mieście, tuż przy Rondzie Mogilskim. W odległości kilku minut drogi znajduje się dworzec kolejowy i autobusowy. 

Inwestor zapowiada, że przebudowa "Szkieletora" zakończy się w połowie 2017 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne